לאן עפים הברבורים כשהאגם קפוא?

כבר 400 שנה שבהמבורג מסייעים לאוכלוסיית הברבורים באגם אלסטר שבמרכז העיר לעבור את החורף בשלום. גם בימים אלה, שבועות ספורים לפני שהאגם הופך למשטח קרח, פועלת העירייה לשימור העוף המיוחד

העיר המבורג שבצפון גרמניה מושכת אליה כבר שנים ארוכות תיירים ואנשי עסקים בשל האטרקציות הרבות המצויות בה. חלק מתושבי העיר סבורים דווקא כי הסוד להצלחתה טמון דווקא בברבורים של אגם אלסטר שבמרכז העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי האגדה העוברת מפה לאוזן בין תושבי העיר, כל עוד ברבורי אלסטר הגאים שוהים בהמבורג, תהיה העיר חופשיה ומשגשגת. בגלל האמונה באגדה, בשנת 1664 מועצת העיר החלה לדאוג להגנה מיוחדת לברבורים, אז הוחלט כי אסור לתושבי העיר להעליב, לפגוע או להרוג את העופות האלה. מועצת העיר אפילו מינתה אחראי לרווחת הברבורים.

אולף ניס, המכהן היום בתפקיד המשונה, הוא האחרון בשושלת ארוכה בת מאות שנים של משגיחי העופות. ניס עסוק מאוד בימים אלה, בעקבות ההיערכות לקראת העברתם של הברבורים לבית החורף שלהם. "אני מאוד מרוצה מהעברתם למקום חמים יותר", אמר ניס. "העופות נכנסו לסירות שלנו כבר בניסיון הראשון".

למה מעבירים את הברבורים לבית אחר? בשבועות הקרובים האגם עומד לקפוא ו-120 הברבורים מועברים על ידי אולף וחבריו לבית החורף שלהם באגם מולנטיך הסמוך, במבנה מלאכותי המקורה בחלקו ומחומם במהלך הימים הקרים.

העברתם של הברבורים מתבצעת באמצעות סירות. "עבדנו כצוות עם מתנדבים רבים", הסביר ניס את מהלך המבצע, שמסמל עבור תושבי העיר את הגעתו של החורף. "זה לא היה יכול להיעשות בצורה טובה יותר", הוא מסכם.