הכלכלה היפנית התכווצה ב-1.6%

עולם הפיננסים הופתע מאוד כשפורסם שהכלכלה היפנית התכווצה בשיעור חד של 1.6% תוך רבעון אחד בלבד – מה שאומר שהכלכלה השלישית בגודלה בעולם נמצאת במיתון עמוק מאוד, לעומת הצמיחה של שכנותיה. ראש הממשלה אבה אמר שיכריז על רפורמה במסים, ובעולם חוששים מתגובת שרשרת שתשפיע על הבורסות גם במדינות המערב

החשש: נפילה בבורסה בטוקיו. ארכיון (רויטרס)

לקראת משבר כלכלי נוסף במזרח אסיה? הכלכלה היפנית התכווצה ב-1.6% ברבעון השלישי של השנה, נתונים מפתיעים מאוד שכן איש לא צפה ירידה משמעותית שכזאת בפרק זמן כה קצר. הנתונים מראים כי יפן לא נמצאת בהאטה, חלק ממגמה מתמשכת כבר שנים, אלא במיתון עמוק שמציב אתגרים פוליטיים קשים במיוחד להנהגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההפתעה כל כך גדולה, שההערכות היו שהכלכלה היפנית דווקא תצמח בשיעור של למעלה מ-2%. יפן היא הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב וסין העממית. עם פרסום הנתונים, המדד המרכזי בבורסה בטוקיו צנח ב-2.4% וגם בישראל חוששים שהבורסה בתל אביב תספוג ירידות בשל החדשות מארץ השמש העולה - ואולי אפילו תגובת שרשרת שתוביל לירידות בכל בורסות העולם במהלך היום.

אם הכיווץ בכלכלה היפנית יימשך בקצב הנוכחי, הודו תהיה הכלכלה השלישית בגודלה בעולם ותדרדר את יפן למקום הרביעי כבר בשנה הבאה. הנתונים כבר הובילו את ראש הממשלה אבה, השוהה בפסגת מנהיגי מדינות G20 באוסטרליה, להכריז כי הוא שוקל רפורמה דרמטית במסים במדינה.

למרות זאת, כל רפורמה לא תטשטש את בעיות היסוד הקשות של הכלכלה היפנית: גידול אפסי באוכלוסייה לצד איסור כמעט מוחלט על הגירה מבחוץ גורמים לאוכלוסייה מזדקנת ולשיעור קטן והולך של יפנים בגיל העבודה, תרבות ארגונית קלוקלת בחלק מהחברות הגדולות שמתגמלות על בסיס ותק ולא על בסיס כישורים והישגים ובעיקר - הצורך ברפורמה מקיפה במערכת הפוליטית ביפן, שלא שונתה מאז סוף מלחמת העולם השנייה.