האם ייערך משאל עם נוסף על עצמאות סקוטלנד?

המפלגה הלאומית הסקוטית, SNP, הכתירה היום יורשת חדשה במקום המנהיג הקודם שפרש לאחר כישלון יוזמת העצמאות בספטמבר האחרון. המנהיגה החדשה הבטיחה בנאומה כי תעשה ככל שתוכל על מנת לקיים משאל עם נוסף, שיבטיח את עצמאות החבל: "אם בריטניה לא תפעל להרחיב את זכויותינו, נפעל לקיום משאל עם שני"

שאלת העצמאות שוב על הפרק? (רויטרס)

חודשיים אחרי שאזרחי סקוטלנד הכריעו נגד היפרדות מבריטניה, יש מי שלא אומר נואש: המנהיגה החדשה של המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP), ניקולה סטורגון, הכריזה היום (שישי) כי עריכת משאל עם נוסף לעצמאות החבל עומד בראש מעייניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רוצה שהמפלגה הזו שאנו חברים וגאים בה, שנועדה לקדם עצמאות לעם הסקוטי, תביא בסופו של דבר את סקוטלנד להיות מדינה עצמאית", הצהירה סטורגון בוועידת המפלגה, בה נכח גם קודמה בתפקיד, אלכס סלמונד, שפרש לאחר הכישלון במשאל העם המדובר.

לטענתה, העם הסקוטי יוכל לדרוש משאל עם נוסף לעצמאות מבריטניה במידה ובלונדון יחליטו על יציאה מהאיחוד האירופי או אם הזכויות הניתנות לסקוטים לא יורחבו בקרוב, כפי שהבטיח ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון, בימים שקדמו למשאל העם הגורלי.

"אני מאמינה שסקוטלנד תהיה עצמאית, אבל זה משהו שרוב האזרחים שלנו צריכים להחליט עליו במשאל עם דמוקרטי. אעבוד קשה להבטיח שתהיה הזדמנות נוספת להכריע שכזה אכן יתקיים", הוסיפה המנהיגה החדשה.

בריטניה נשמה לרווחה: הסקוטים דחו את רעיון העצמאות

במשאל העם שנערך בסקוטלנד ב-18 בספטמבר, לאחר קרב צמוד שהדיר שינה מעיניו של קמרון וגם של בית המלוכה הבריטי, הכריעו הסקוטים על הישארות כחלק מהממלכה המאוחדת: 54% מהסקוטים הצביעו נגד עצמאות, בעוד 46% מהם הצביעו בעד.

ניצחו במאבק. מתנגדי העצמאות (AP)


ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בירך על בחירת העם הסקוטי שלא להכריז על עצמאות. "אנו נבטיח שההתחיבויות שלנו יתממשו במלואן", אמר קמרון. "לאלו שבחרו בעצמאות אני אומר - שמענו את כולכם. משאל העם הוא ניצחון לדמוקרטיה הוותיקה שלנו. עכשיו צריך לצעוד קדימה למען כל בריטניה".