"דאע"ש יובס במקביל להפלת אסד"

תסכול בבית הלבן: כשארגון דאע"ש לא מראה סימני שבירה ואין איום אמיתי על אסד שיושב בארמון הנשיאות בדמשק, בכירים בארה"ב התכנסו מספר פעמים כדי לגבש אסטרטגיה חדשה באזור. המסקנות המסתמנות: מדיניות 'עירק תחילה' במלחמה בדאע"ש נכשלה, ומלחמה בארגון צריכה לכלול הפלה של שלטון אסד

הישגים למרות המתקפות: אנשי דאע"ש בסוריה (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה ביקש מיועציו לביטחון לאומי להציג לו אסטרטגיה חדשה למלחמה בדאע"ש, לאחר שהדרך הנוכחית בה פועלות מדינות הקואליציה בהנהגת ארה"ב נכשלה. על פי הדיווחים, הנשיא הגיע למסקנה כי הדרך היחידה להביס את דאעש כוללת גם את הדחתו של אסד, וכי אי אפשר לפעול נגד הארגון בעירק ובסוריה בנפרד מאחר והבסת הארגון חייבת לכלול פעולה משולבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רשת CNN מדווחת הלילה (חמישי), כי בבית הלבן הבינו שאי אפשר להביס את דאע"ש בלי שינוי פוליטי בסוריה שיכלול את הדחתו של אסד. המסקנה של האמריקנים היא למעשה הודאה בכך שהאסטרטגיה הנוכחית, הפצצה מהאוויר של מטרות הארגון, אינה אפקטיבית ולא העריכה נכון את כוחו.

במהלך השבוע האחרון נערכו ארבע פגישות של המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, בהן נכחו בכירים אמריקנים כולל הנשיא עצמו ומזכיר המדינה קרי. "המטרה של הפגישות הללו הייתה לבדוק איך אנחנו מתאמים את האסטרטגיה שלנו מול דאע"ש באסטרטגיה שלנו בסוריה. הנשיא ביקש כיצד לבדוק כיצד הדברים משתלבים. המלחמה הממושכת בסוריה יחד עם הרצון להביס את דאע"ש נלקחו עד עכשיו בנפרד, וזה לא היה נכון לפעול רק בעירק נגדם", אמר בכיר אמריקני.

"האסטרטגיה של 'עירק תחילה' לא עבדה"

הפעולות האמריקניות נגד דאע"ש התמקדו עד כה בעירק, בעיקר בשל לחץ של בעלות הברית האמריקניות שלא לפעול בסוריה עצמה, גם כדי לא להחריף את מלחמת האזרחים הקשה בה וגם כדי לא להסכים-למעשה לטיעון של דאע"ש, שאינה מכירה בגבול שבין עירק וסוריה ואינה מבחינה בין המדינות, בטענה שהגבול הוא תוצר של "קולוניאליזם מערבי".

האסטרטגיה נכשלה: הנשיא אובמה, בשבוע שעבר (רויטרס)
בנוגע למלחמה בסוריה, בוושינגטון קיוו שאימון וחימוש המורדים המתונים להילחם בדאע"ש יאפשר להם לאחר מכן להילחם בהצלחה גם בצבא הסורי, אך האסטרטגיה הזאת לא הוכיחה את עצמה בשטח כשצבא סוריה החופשית נלחם בשתי חזיתות - גם באסד וגם בקיצונים האיסלאמיים - ונכשל למעשה בשתיהן. "בסופו של דבר, האסטרטגיה של 'עירק תחילה' לא עבדה", הוסיף הגורם הבכיר.

"האופוזיציה הסורית הוכיחה שהיא לא מצליחה להתמודד מול דאע"ש, הוא עדיין נמצא בצפון סוריה למרות הלחימה הבלתי פוסקת", הוסיף. אחת האפשרויות שנשקלות כעת היא הקמתו של אזור אסור לטיסה מהגבול הטורקי דרומה, או שינוי צורת התמיכה במורדים המותנים כולל הגדלת הסיוע האמריקני המיועד להם.