דיווח: "אירן מחדשת את יחסיה עם ארה"ב"

לאחר נתק דיפלומטי שנמשך 35 שנה, גורמים רשמיים באירן נמצאים במגעים עם ארה"ב במטרה לפתוח לשכת מסחר אמריקנית בטהרן - כך דיווח ה"טיימס" הבריטי. על פי הדיווח, המהלך ייצא לפועל במידה ויושג הסכם על תכנית הגרעין האירנית

חידוש יחסים? אובמה וחמינאי (רויטרס)

גורמים באירן מנהלים מגעים חשאיים עם ארצות הברית, במטרה לחדש את היחסים בין המדינות לאחר נתק של 35 שנה - כך דיווח הלילה (שני) ה"טיימס" הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הגורמים האירניים הציעו לאמריקנים לפתוח משרד לענייני מסחר בבירה טהרן, במידה ויושג הסכם בין מעצמות המערב והרפובליקה האסלאמית עד סוף החודש.

אם המהלך ייצא לפועל, יהיה זה שיתוף פעולה דיפלומטי ראשון בין וושינגטון לטהרן מאז סגירת השגרירות האמריקנית בבירה בזמן המהפכה האסלאמית בשנת 1979.

מאז 4 בנובמבר אותה שנה שורר נתק דיפלומטי כמעט מוחלט בין ארצות הברית לאירן, בעקבות משבר 52 בני הערובה האמריקנים, שהוחזקו על ידי השלטון החדש בטהרן לתקופה בת 444 ימים.

"שיגר מכתב". אובמה (רויטרס)

"אובמה שיגר מכתב חשאי לחמינאי"

בשבוע שעבר דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, פנה באחרונה במכתב חשאי למנהיגה הרוחנה של אירן, האייתולה עלי חמינאי, ובו הדגיש כי לשתי המדינות אינטרס משותף במאבק בדאע"ש.

על פי הדיווח, שיגר אובמה את המכתב באמצע החודש שעבר, ובו כתב כי שיתוף הפעולה בין ארצו לאירן במלחמה בחמושי ארגון המדינה האסלאמית בעירק ובסוריה, קשור לעסקה הנרקמת בין אירן לבין המעצמות בנוגע לתכנית הגרעין.

גורמים המעורים בפרטי המכתב הדגישו, כי בממשל אובמה סירבו להתייחס לנושא. עוד נטען כי גורמים רשמיים בממשל לא הכחישו את קיום המכתב כשנשאלו על כך בימים האחרונים על ידי דיפלומטים זרים .