נפאל: מניין ההרוגים באסון הגיע ל-7,040

מספר הקורבנות ברעידת האדמה הקטלנית חצה את רף ה-7,000 ומספר הנפגעים מגיע ל-14 אלף בני אדם. רבים מהתושבים חוששים לשוב לביתם בשל החשש מרעשי משנה וישנים באוהלים בשטחים פתוחים

נפאל, הבוקר (רויטרס)

ממשיכים למצוא גופות בין ההריסות: ממשלת נפאל הודיעה הבוקר (ראשון) כי מניין ההרוגים ברעידת האדמה שפקדה את המדינה עלה ועומד כעת על 7,040 בני אדם. יותר מ-14 אלף בני אדם נפגעו ו-600 אלף בתים נהרסו באסון הטבע הקשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צוותי החילוץ הנפאליים איתרו הבוקר 50 גופות, ביניהן גם של מטיילים, באזור כפרי שבו הכתה מפולת שלגים. הצוות לא הצליח לזהות את הגופות ולפי ההערכה עוד כ-200 בני אדם נעדרים במקום. "לא הצלחנו להגיע לאזור מוקדם יותר בשל הגשם ומזג האוויר הקשה", אמר אחד המחלצים.

במקביל, מטוס אמריקני ועליו צוותי חיפוש והצלה הכוללים כ-100 חיילים צפוי לנחות בנפאל ולעזור בהעברת ציוד ואמצעי סיוע לאזורים המרוחקים יותר מהבירה קטמנדו.

על פי נתונים של האו"ם, כ-600 אלף בתים נהרסו או ניזוקו כתוצאה מרעש האדמה ורבים מהניצולים ישנים בשבוע האחרון בשטחים פתוחים בשל הפחד מרעשי משנה. אוהלים רבים הוקמו באצטדיון בקטמנדו ובמגרש הגולף המרכזי. שמונה מיליון מתוך 28 מיליון תושבי המדינה הושפעו בצורה כזו או אחרת מהרעש ושני מיליון יזדקקו בחודשים הקרובים למים, מזון, תרופות ואוהלים.

מה שעלול לפגוע קשות במאמצי הסיוע לאזרחים היא עונת גשמי המונסון שתתחיל בקרוב ולכן עיקר המאמץ הוא לספק מחסה לכל מי שזקוק לו. חשש נוסף הוא מפני התפשטות של מחלות. "בתי החולים מלאים עד אפס מקום, יש מחסור במים, וגופות רבות עדיין קבורות תחת ההריסות", אמר נציג קרן הסיוע הבין לאומית של האו"ם. "זו קרקע נוחה מאד להתפשטות מחלות".

"סומכים על המחלצים". אור אסרף (פייסבוק)

בתוך כך, אתמול נשלח פעם נוספת צוות מיוחד לחפש אחר המטייל הישראלי הנעדר אור אסרף, שנראה לאחרונה באזור הלנגטנג בנפאל. משלחת "ישראלייף פירסט" עם יחידות החילוץ איחוד הצלה וזק"א שלחה לאזור צוות - שכולל מקומיים, טייס מסוק, גיאולוג ואנשי רפואה דחופה - לאחר שהצליחו לצמצם את אזור החיפושים. 

המשלחת יצאה עם אור ראשון בשני מסוקים מקומיים, כשהיא נושאת עימה ציוד חילוץ רב ומצלמת מנהרות מיוחדת. במשלחת מתמקדים כעת באזור שתנאיו מוגדרים "קשים" ואירעה בו מפולת סלעים בימים שלאחר הרעידה הקטלנית. "הצוות ערוך לשהייה ממושכת בשטח בתנאים הקשים השוררים באזור, והמשלחת תעשה כל מאמץ להביא מידע אודות אור", הדגישו שם.