הרשויות בנפאל: "סיכוי מועט למצוא ניצולים"

מניין הקורבנות ברעידת האדמה הקטלנית חצה את רף ה-6,000, ובמדינה מעריכים כי האנשים שנקברו תחת ההריסות לא הצליחו לשרוד. במקביל, נמשכים המאמצים לאיתור אור אסרף באזור הלנגטנג

מבצע חילוץ בנפאל (רויטרס)

לא מוותרים על התקווה: גם הבוקר (שבת) נשלח צוות מיוחד לחפש אחר המטייל הישראלי הנעדר אור אסרף, שנראה לאחרונה באזור הלנגטנג בנפאל. משלחת "ישראלייף פירסט" עם יחידות החילוץ איחוד הצלה וזק"א שלחה לאזור צוות - שכולל מקומיים, טייס מסוק, גיאולוג ואנשי רפואה דחופה - לאחר שהצליחו לצמצם את אזור החיפושים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

המשלחת יצאה עם אור ראשון בשני מסוקים מקומיים, כשהיא נושאת עימה ציוד חילוץ רב ומצלמת מנהרות מיוחדת. במשלחת מתמקדים כעת באזור שתנאיו מוגדרים "קשים" ואירעה בו מפולת סלעים בימים שלאחר הרעידה הקטלנית. "הצוות ערוך לשהייה ממושכת בשטח בתנאים הקשים השוררים באזור, והמשלחת תעשה כל מאמץ להביא מידע אודות אור", הדגישו שם הבוקר. גם משלחת צה"ל הצטרפה אתמול למאמצים לאיתורו של אסרף.

במקביל, הרשויות בנפאל ממשיכות בחיפושים אחר אלפי נעדרים - כאלף מהם מאירופה. הממשלה הודיעה כי מניין ההרוגים המעודכן הוא 6,250, וקיים חשש שרבים עדיין קבורים תחת ההריסות. מספר הפצועים עומד על כ-14,350. בבירה קטמנדו גופות רבות של אלמונים נשרפו, על מנת למנוע התפשטות מחלות ולהילחם בצחנת המוות. ראמן לאל, בכיר במשלחת ההודית לאזור, אמר כי "חדרי המתים מלאים עד אפס מקום, ולכן הונחינו לשרוף את הגופות לאחר חילוצם".

הרשויות בנפאל אמרו כי קיים "סיכוי אפסי" למצוא עוד ניצולים בתוך ההריסות הרבות, מהן חולצו ביממות האחרונות בודדים. כ-20 משלחות מכל העולם וכמובן מישראל עוסקים במאמצים, אך משרד הפנים הנפאלי הודיע כי מכיוון שחלף שבוע מאז האסון, "אנו לא סבורים שיש אפשרות כלשהי למצוא שורדים".

"סומכים על המחלצים". אור אסרף (פייסבוק)

אביו של אסרף: "ממשיך לשמור על אופטימיות זהירה"

אביו של אור, פטריק, שטס לנפאל על מנת לעקוב מקרוב אחר המאמצים לאיתור בנו, עדכן אתמול כי כוחות ההצלה האזרחיים וצה"ל השקיעו מאמצים רבים במהלך היום. לדבריו, צוותי החילוץ הצליחו לצמצם משמעותית את האזור בו אור אמור לשהות. "אני ממשיך לשמור על אופטימיות זהירה", אמר האב לחדשות 2. "כל עוד לא יוכח אחרת הילד בריא ובחיים, לכן כל כך חשוב להגיע לילד ולחלץ אותו. מסוקים זה שם המשחק".

"זה היום השישי שאור לא נמצא ואנחנו לא יודעים אם הוא חי או מת", סיפרה אלה אסרף, אחותו של אור. "אנחנו סומכים על המחלצים שיחזירו את אור הביתה. אנחנו אופטימיים ומקווים לטוב. אי אפשר לחפש בחושך כי זה מסוכן ומקשה למצוא אותו. בימים האחרונים אור היה בסכנת חיים עם כל יום שעובר. אנחנו מקווים שיחזור בקרוב הביתה. כל יום כזה מורט עצבים".

אסרף התייחסה גם לטענותיו של אביה, לפיהן אתמול לא נערכו חיפושים אחר אור בשל מחסור במסוק. "היינו מתוסכלים מהעובדה שלא היו מסוקים אבל אנחנו מודים לכל מי שעוזר לנו לקדם את העניין ולמצוא אותו כמה שיותר מהר", ציינה האחות. "הוא לא בתנאים אידאליים, לא ברור אם יש לו אוכל ושתייה".