דוח בריטי חושף: "אירן ממשיכה ברכש לתכנית הגרעין"

דוח שהוגש לוועדת האו"ם המפקחת על הסנקציות נגד אירן טוען כי על אף העיצומים טהרן ממשיכה לבצע רכישות של רכיבים הקשורים לתכניתה הגרעינית. על פי הדוח, האירנים עושים זאת באמצעות חברות ממשלתיות, שנמצאות ברשימה השחורה של האו"ם, ארה"ב והאיחוד האירופי

האירנים ממשיכים בתכניות כרגיל? (רויטרס)

בריטניה הודיעה לפאנל האחראי על הסנקציות של האו"ם, כי אירן מבצעת רכישות עבור תכנית הגרעין שלה לשתי חברות אירניות, שעדיין נמצאות ברשימה השחורה של האו"ם, של ארה"ב ושל האיחוד האירופי. חשיפת הפעולות האירניות נחשפו בדוח סודי שהגיע לידי סוכנות רויטרס, שטוען שהרכישות עומדות בניגוד לחוק הבינלאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדוח, שהוגש לפאנל שנועד לבחון את עמידתה של אירן מול משטר הסנקציות, בריטניה דיווחה כי היא מודעת לרשת פעילות אירנית גרעינית, שמבצעת רכישות הקשורות לטכנולוגיית הצנטריפוגות של תכניתה הגרעינית. ביצוע רכישות כאלה לא תורם לחשש הקיים גם כך בישראל ובמערב סביב השאלה האם ניתן לסמוך על טהרן שתפעל על פי ההסכמים הגרעיניים הצפויים להיחתם עמה בסוף חודש יוני.

הגופים האירניים שמבצעים את הרכישות הם חברת החשמל האירנית KEC, שנמצאת תחת סנקציות של מועצת הביטחון של האו"ם והמכון הטכנולוגי האירני - TESA, שנמצא תחת סנקציות של ארה"ב והאיחוד האירופי. שני הגופים נמצאים תחת עיצומים בשל החשדות לקשרים שלהם לפעילות גרעינית אירנית אסורה.

לאירן, שנמצאת תחת סנקציות במשך עשור, יש היסטוריה ארוכה של רכש גרעיני בלתי חוקי בעזרת חברות זרות ושיטות נוספות שמוגדרות "עוקפות סנקציות" - רכישות שאפשרו לאירן פיתוח משמעותי של תכנית גרעין למרות מאמצים בינלאומיים אגרסיביים לצמצם התכנית.