היום: משאל עם על עצמאות קטלוניה

העימות הפוליטי בין ברצלונה למדריד יגיע היום לשיא חדש, כשמחוז קטלוניה שבספרד יקיים משאל עם לעצמאות – בניגוד מוחלט לעמדת הממשל במדריד ובניגוד לפסיקת בית המשפט העליון שקבע שהמשאל אינו חוקתי. תומכי העצמאות צפויים לנצח ברוב גדול, ובכך להוסיף לחוסר היציבות באחת המדינות הגדולות באיחוד האירופי

הממשל המקומי בברצלונה שובר את הכלים, ומחליט לקיים היום (ראשון) משאל עם על עצמאות - למרות איסור מוחלט של השלטון הספרדי המרכזי במדריד, שטוען כי אין למשאל כזה שום משמעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי טען כי על מנהיגי המחוז "לחזור לשפיות" ולבטל את המשאל, אך מנהיג המחוז ארתור מאס החליט להמשיך בו בכל זאת. הבוחרים ישאלו האם הם רוצים להישאר חלק מספרד או שקטלוניה תהיה מדינה עצמאית.

בקטלוניה מתגוררים 7.5 מיליון מתוך 40 מיליון תושבי ספרד, ומדובר באחד המחוזות העשירים והמתועשים במדינה. לצד התרבות והשפה שמייחדים את המחוז מהתרבות הקסטיליאנית של שאר ספרד, יש במחוז תסכול כלכלי רב כשהתושבים טוענים שהמסים שהם משלמים הולכים לאזורים עניים יותר בדרום ובמערב ספרד, ולא חוזרים למחוז עצמו.

בשבוע שעבר, בית המשפט החוקתי העליון במדריד קבע כי המשאל אינו חוקי ויש להשעות אותו, אך חברי הפרלמנט המקומי לא שעו לפסיקה ובכך יצרו משבר חוקתי חמור באחת המדינות הגדולות באיחוד האירופי.

עד מותו של פרנסיסקו פרנקו ב-1976, ספרד הייתה מדינה אוניטרית עם שלטון ריכוזי מאוד. מאז מותו ועם החזרת הדמוקרטיה למדינה, בוזרו רבות מהסמכויות של השלטון המרכזי, וזאת לצד העברת סמכויות מהממשלים המרכזיים לאיחוד האירופי גרמו לכך שתושבי קטלוניה היום לא רוצים יותר להישאר חלק מספרד - ולכן ההשערה היא שתומכי העצמאות ינצחו ברוב גדול במשאל השנוי במחלוקת.