דיווח: מאגר האורניום של אירן גדל

דוח חשאי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מעלה כי המאגר האירני של גז אורניום מועשר בדרגה נמוכה עלה ב-8% בחודשיים האחרונים. בעוד עשרה ימים יתחדשו הדיונים בווינה בין אירן למעצמות. בתוך כך הבהיר היום שר החוץ האמריקני קרי: אין קשר בין הסכם הגרעין לסוגיות אחרות במזרח התיכון

דיווח: מאגר האורניום של אירן גדל (רויטרס)

שבועיים וחצי בלבד לפני המועד שבו אמורות אירן ושש המעצמות להגיע להסכם קבע על תכנית הגרעין - דוח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מעלה כי מאגר האורניום המועשר שבידי אירן נמצא בעלייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדוח החשאי, שנחשף בסוכנות הידיעות רויטרס, המאגר האירני של גז אורניום המועשר בדרגה נמוכה עלה ב-8% בחודשיים האחרונים ועומד כעת על 8.4 טונות. באירן ממשיכים להתעקש כי האורניום נועד להפעלת תחנות כוח גרעיניות בלבד.

במסגרת הסכם הביניים שנחתם עמה הסכימה אירן לעצור את העשרת האורניום לדרגה גבוהה. עם זאת, מומחים במערב חוששים כי במצבה הנוכחי, אירן תוכל "לפרוץ" לפצצה בתוך חודשים ספורים. בארצות הברית מקווים שהסכם עם אירן יאריך את זמן ההגעה לפצצה לשנה לפחות.

דיפלומטים מערביים אומרים שפתרון אפשרי של סוגיית האורניום הוא העברת חלק משמעותי ממנו, דרך הים, לרוסיה, שם הוא יומר למוטות דלק גרעיני. את מוטות הדלק הרבה יותר קשה להסב לחומר שמתאים ליצירת נשק גרעיני.

קרי: אין קשר בין הגרעין לדאע"ש

אתמול פורסם חלק אחר מהדוח של סוכנות הגרעין הבינלאומית וממנו עולה כי טהרן טרם סיפקה תשובות לשאלות הבוערות בנוגע לכוונותיה הגרעיניות. על פי הדוח, הבדיקה של המחקר הגרעיני באירן נתקלת בקשיים של שיתוף פעולה: "אירן לא סיפקה הסברים שמאפשרים לסוכנות להבהיר את היקף הצעדים המעשיים". אירן התחייבה לספק מידע בנוגע לבדיקות חומר נפץ ופעילויות נוספות עד לתום חודש אוגוסט, אך כאמור טרם עשתה זאת.

אין קשר בין הגרעין לדאע"ש. קרי (AP)

בתוך כך אמר היום מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי אין שום קשר בין המו"מ על תכנית הגרעין של אירן לבין נושאים אחרים במזרח התיכון. "שום שיחה, הסכם או חילופי דברים לא הובילו לעסקה כלשהי בנוגע לאירוע כלשהו במזרח התיכון", אמר קרי לעיתונאים בבייג'ין.

"אין שום קשר בין שיחות הגרעין לבין כל נושא אחר ואני רוצה שהדבר יהיה ברור לחלוטין", הוסיף קרי. "שיחות הגרעין עומדות בפני עצמן". עם זאת סירב קרי להתייחס לדיווח שפורסם השבוע, ולפיו הנשיא אובמה שלח מכתב למנהיג הרוחני של אירן, האייתולה עלי חמינאי, ובו קשר לכאורה בין המאבק בדאע"ש לבין הסכם הגרעין וטען כי לשתי המדינות אינטרס משותף.