האם הנשיא העני בעולם בדרך ל"אקזיט"?

נשיא אורוגוואי הצנוע עומד בפני התלבטות: לשמור על הרכב הצנוע שהפך לסמלו הפוליטי, או לקבל הצעה נדיבה מאיל הון מקטאר? בכל מקרה, הנשיא לא מתכוון לשמור את הכסף לעצמו

מוחיקה והרכב המפורסם (AP)

חוסה מוחיקה, נשיאה של אורוגוואי, התפרסם בעולם בזכות צניעותו וסירובו ליהנות ממנעמי השלטון. גם לאחר שנבחר לתפקיד סירב להיפרד מה"חיפושית" מודל 1987, אך כעת מבקש איל הון מקטאר לרכוש את הרכב המפורסם - תמורת הצעה נדיבה למוכר המפורסם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי מוחיקה עצמו, ההצעה מהעשיר הקטארי עומדת על כמיליון דולרים, עבור החיפושית הכחולה תוצרות "פולקסוואגן". מוחיקה, שכונה פעמים רבות "הנשיא העני בעולם", סיפר לעיתון מקומי על ההצעה הנדיבה מהשייח' עבור המכונית הצנועה - יד שנייה שמורה במצב טובה.

במסיבת עיתונאים אמר מוחיקה, שצפוי בקרוב לפנות את כסאו: "זה מה שהם אמרו לי, אבל לא הקניתי לזה שום חשיבות". עם זאת, הדגיש הנשיא, אם יקבל לבסוף את ההצעה יתרום את הכסף לחסרי הבית או למען שירותי הבריאות. "אין לי מחויבות למכוניות", אמר הנשיא בצחוק, שהוסיף כי לא מכר את הרכב לבקשת כלבתו מנואלה - שהולכת על שלוש רגליים בלבד.

"לאנשים יש פטיש, הם צריכים סמלים", הסביר מוחיקה את מהות ההצעה וציין כי הוא מחזיק בפטיש ואת חפירה שהיו שייכים לאביו. "אלו דברים קטנים לעולם, אבל שווים הרבה לך". הנשיא, שמכהן משנת 2010, תורם במשך השנים 20% ממשכורתו למפלגתו. שגריר מקסיקו למדינה אמר לאחרונה לנשיא הצנוע כי עליו להעמיד למכירה את הרכב המפורסם, והעיקר כי הוא יקבל עבורו "לפחות משאית עם עשרה גלגלים".