סוכנות הגרעין הבינלאומית: "אירן ממשיכה לא לספק הסברים"

שבועות ספורים לפני תאריך היעד בשיחות הגרעין, טוענת סוכנות הגרעין הבינלאומית כי אירן ממשיכה להתחמק מתשובות לשאלות בנוגע לתכנית הגרעין ולניסויים בחומרי נפץ. בכיר דיפלומטי: "אין שום התקדמות בשיחות"

תכנית הגרעין נותרת עלומה (רויטרס)

שלושה שבועות לפני תאריך היעד, שיחות הגרעין מתנהלות בערפל: סוכנות הגרעין הבינלאומית (סבא"א) פרסמה היום (שישי) דוח נוסף על תכנית הגרעין האירנית, ממנו עולה כי טהרן טרם סיפקה תשובות לשאלות בוערות בנוגע לכוונותיה הגרעיניות - שאלות שהמערב דרש עליהן תשובה כבר לפני חודשיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדוח החשאי, הבדיקה של המחקר הגרעיני באירן נתקלת בקשיים של שיתוף פעולה: "אירן לא סיפקה הסברים שמאפשרים לסוכנות להבהיר את היקף הצעדים המעשיים". אירן התחייבה לספק מידע בנוגע לבדיקות חומר נפץ ופעילויות נוספות עד לתום חודש אוגוסט, אך כאמור טרם עשתה זאת.

הדוח הוגש למדינת החברות פחות משלושה שבועות לפני תאריך היעד לשיחות הגרעין - 24 בנובמבר - בין אירן למעצמות, לאחר שהסכם הביניים נחתם לפני למעלה משנה. "בפועל אין שום התקדמות", הוסיף גורם דיפלומטי בכיר המעורב במגעים.

אירן דורשת כי השיחות יובילו להסרת הסנקציות, אך גורמים במערב דורשים שיתוף פעולה מלא עם סוכנות הגרעין בתגובה. במקביל פועלת ישראל על מנת למנוע חתימה על הסכם שיאפשר לאירן להיות מעצמה סף-גרעינית.

תצוגת טילי נפץ אירניים (התקשורת האירנית)

שיתוף פעולה מפתיע בין אירן לארה"ב?

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, פנה באחרונה במכתב חשאי למנהיגה הרוחנה של אירן, האייתולה עלי חמינאי, ובו הדגיש כי לשתי המדינות אינטרס משותף במאבק בדאע"ש - כך פרסם הלילה העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

על פי הדיווח, שיגר אובמה את המכתב באמצע החודש הקודם, ובו כתב כי שיתוף הפעולה בין ארצו לאירן במלחמה בחמושי ארגון המדינה האסלאמית בעירק ובסוריה, קשור לעסקה הנרקמת בין אירן לבין המעצמות בנוגע לתכנית הגרעין. גורמים המעורים בפרטי המכתב הדגישו כי בממשל אובמה סירבו להתייחס לנושא. עוד נטען כי גורמים רשמיים בממשל לא הכחישו את קיום המכתב כשנשאלו על כך בימים האחרונים על ידי דיפלומטים זרים .

היועצת האמריקנית לביטחון לאומי, סוזן רייס, הצהירה הערב כי ארצות הברית "לא מעורבת בשיתוף פעולה צבאי" עם אירן נגד ארגון דאע"ש במזרח התיכון. רייס, שהגיבה לדיווח על מכתב ששלח אובמה לחמינאי בנושא, הבהירה כי אין אמת בפרטים אלו.

אתמול התייחס אובמה למו"מ עם אירן במהלך מסיבת עיתונאים שכינס בבית הלבן. "אחרי הסנקציות שהפעלנו, האירנים מצמצמים את המצבורים שלהם", אמר אובמה. "אנחנו מבטיחים שלאירן לא תהיה אפשרות לפתח נשק גרעיני שיאיים על בנות ברית כמו ישראל".