מפקד הכוחות המשולבים של צבא ארה"ב: "צה"ל התאמץ למנוע פגיעה באזרחים"

בדברים שנשא בנאום בניו יורק אמר מפקד הכוחות המשולבים של צבא ארה"ב כי צה"ל ניסה למנוע פגיעה באזרחים במהלך מבצע צוק איתן בכל האמצעים שעמדו לרשותו. לדבריו, הפנטגון שלח צוות מטעמו ללמוד את לקחי הטיפול במנהרות והצעדים שנקט צה"ל למזעור הפגיעה בחפים מפשע

"צה"ל נמנע ככל שיכל מפגיעה באזרחים". דמפ (לע"מ)

הגנרל מרטין דמפסי, מפקד הכוחות המשולבים בצבא ארה"ב אמר בדברים שנשא בכנס שהתקיים בניו יורק ועסק באתיקה, כי "ישראל עשתה מאמצים עילאיים" למניעת פגיעה באזרחים חפים מפשע במהלך מבצע צוק איתן. דמפסי התייחס לנושא על רקע ביקורת שהושמעה כנגד ישראל כי פגעה באזרחים רבים, ודו"ח של ארגון "אמנסטי" שפורסם ביום רביעי האחרון בו נטען כי צה"ל גילה אדישות כלפי מותם של אזרחים פלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשנשאל על הפן האתי של מבצע צוק איתן אמר "אני סבור שישראל הקדישה משאבים רבים בניסיון להגביל את הנזק הסביבתי והפגיעה באזרחים חפים מפשע. מטבע הדברים בעימות מסוג זה אתה אוחז בסטנדרט אתי שהאויב לא מחויב אליו, ולכן סביר שתואשם בפגיעה באזרחים".

על חמאס אמר הגנרל כי הוא הפך את רצועת עזה למקום בו במידה רבה מתנהלים החיים מתחת לפני הקרקע, דבר שאתגר מאוד את צה"ל במהלך הלחימה. בדבריו הזכיר מפקד הכוחות המשולבים את העובדה כי צה"ל התריע בפני אזרחים בעזה מבעוד מועד כי בכוונתו לתקוף ביעד מסוים.

דמפסי הוסיף כי הפנטגון אף שלח לפני כשלושה חודשים צוות מטעמו לישראל במטרה ללמוד את לקחי מבצע צוק איתן. על חברי הצוות נמנים קצינים בכירים בפנטגון, שנשלחו "בכדי ללמוד את הצעדים שנקט צה"ל על מנת למנוע פגיעה באזרחים, כמו גם אופן הטיפול במנהרות שחפר החמאס". לדבריו, הצוות שנשלח לישראל יפיק את הלקחים ויפעל על מנת ליישמם בעימותים עתידיים. "צה"ל אינו מעוניין בהרג אזרחים, אלא בעצירת ירי הטילים מרצועת עזה לשטח ישראל" סיכם הגנרל דמפסי.