האם אירן בדרך לשלוח אדם לחלל?

שרטוט שפרסמה סוכנות החלל האירנית חושף לראשונה את החללית שעשויה לצרף את הרפובליקה האסלאמית למועדון היוקרתי מאוד - ארה"ב, רוסיה וסין הן המדינות היחידות שהצליחו בעבר לשלוח טיסות מאוישות לחלל. "השרטוט מזכיר את הטיסות הראשונות של ארה"ב לחלל", אומר לחדשות 2 Online טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר

השרטוט שפרסמה סוכנות החלל האירנית (באדיבות טל ענבר)

אירן מספקת הצצה נדירה לתכנית החלל שלה: המכון האירני לחקר החלל מפרסם לראשונה שרטוט מקורי של חללית מאוישת תוצרת מקומית. בשיחה עם חדשות 2 Online אומר טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר, כי אם השרטוט אכן מדויק, הרי שגודלה של החללית אכן עשוי לאפשר לה לשאת בן אדם לחלל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התרשים שפורסם נוגע לטיסה תת-מסלולית (טיסה שאינה נכנסת למסלול מסביב לכדור הארץ) והוא תואם במידה רבה את ציפיותיהם של חוקרים רבים במערב לגבי תכנית החלל האירנית. מי שהכריז על תכנית החלל הוא נשיא אירן הקודם מחמוד אחמדינג'אד, והרשויות ברפובליקה האסלאמית כבר הצהירו בעבר על שאיפתן לפתח את תכנית החלל גם לתחום המאויש.

אירן בדרך לשלוח אדם לחלל? (באדיבות טל ענבר)

"יש רק שלוש מדינות ששיגרו עד כה טיסות מאוישות לחלל - ארצות הברית, ברית המועצות וסין", מדגיש ענבר. "כל מי שיצליח להיכנס למועדון הזה יגיע למעמד בינלאומי מאוד מיוחד. כלי הטיס המתוכנן מזכיר את הטיסות הראשונות של ארה"ב לחלל שארכו כרבע שעה. זו לא חללית לשהייה ארוכה, אך זה יהיה הישג הסברתי ותעמולתי".

כבר ב-2013 הודיעו שני חוקרים אירנים כי החללית המדוברת תוכל לשאת עד שלושה בני אדם למסלול נמוך ולטיסה במשך מספר שעות. החללית עצמה מורכבת ממספר מודולים ובהם קפסולה מאוישת ומודול הנחתה. באירן טוענים כי מדובר בחללית החסכונית ביותר שתוכננה עד כה.