תבוסה לאובמה: הרפובליקנים זכו לרוב בסנאט

הפסד צורב לדמוקרטים בבחירות אמצע הקדנציה בארה"ב: על פי סקרים אחרונים, הרפובליקנים השיגו 52 מושבים בסנאט לעומת 45 מושבים בלבד למפלגה הדמוקרטית. המשמעות: אובמה יתקשה לתפקד בהמשך כהונתו בבית הלבן

יהפוך ל"ברווז צולע"? אובמה (רויטרס)

הפסד לאובמה בבחירות אמצע הקדנציה: מדגמים אחרונים בארצות הברית שפורסמו הלילה (רביעי) מצביעים על ניצחון מוחץ למפלגה הרפובליקנית. על פי הסקרים, הרפובליקנים השיגו 52 מושבים בסנאט האמריקני לעומת 45 מושבים בלבד שהשיגו הדמוקרטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי סקר של רשת CNN, עד כה השיגו הרפובליקנים רוב במדינות שנחשבו עד כה למעוזים דמוקרטים כמו קולורדו, מונטנה, דקוטה הדרומית, וירג'יניה המערבית וארקנסו.   

בחירות האמצע בארצות הברית אמנם לא קובעות את זהות הנשיא, אך תוצאותיהן צפויות להשפיע במידה ניכרת על יכולת תפקודו של הנשיא המכהן אובמה, ולהפוך את השנתיים שנותרו לו בבית הלבן לקשות. כעת, עם הניצחון הרפובליקני בסנאט ובבית הנבחרים, צפויים חברי המפלגה לטרפד יוזמות שינסה הנשיא להוביל.

מדגם חלקי שפרסמה רשת הטלוויזיה CNN חזה ניצחון למועמדי הרפובליקנים לסנאט בשמונה מדינות בארה"ב: אוקלהומה, טנסי, מיסיסיפי, אלבמה, מיין, מערב וירג'יניה, קנטאקי ודרום קרוליינה, לעומת צפי לניצחון דמוקרטי בשלוש מדינות בלבד; מסצו'סטס, אילינוי וניו-ג'רזי.

תומך רפובליקני צופה בתוצאות הבחירות (רויטרס)

בלואיזיאנה שני המועמדים לסנאט לא הצליחו להשיג יותר מ-50% מהקולות במדינה, ולכן הסנאטור הרפובליקני ביל קסידי והסנאטורית מהמפלגה הדמוקרטית מרי לנדרו יקיימו סיבוב בחירות נוסף בחודש הבא. במדינת ג'ורג'יה זכה המועמד הרפובליקני דיוויד פרדו במושב בסנאט. ניצחונו של פדרו בבחירות מהווה הפסד צורב לדמוקרטים לאחר שקיוו כי ישיגו רוב במדינה עבור מועמדת המפלגה אליזבת' נאן.

מסתמנת מפלה למפלגה הדמוקרטית בבחירות (רויטרס)

טד קרוז, חבר סנאט רפובליקני מטקסס, בירך על זכייתה של מפלגתו ברוב בסנאט וקרא לאובמה לשתף פעולה עם יריביו שניצחו. "אם הנשיא ירצה לעבוד איתנו, נעבוד יחד", אמר קרוז. "עם זאת, אנחנו מתכוונים לבלום את יוזמת רפורמת הבריאות של הנשיא. אנחנו נעביר חוק אחרי חוק, ונראה אם הנשיא יטיל ווטו נגד העם האמריקני".

"עכשיו כשיש לנו רוב, נצא וננהיג את המדינה הזו", הוסיף קרוז. "הלילה אני מאושר. העם האמריקני מתוסכל ממה שקורה בוושינגטון, לכן הוא בחר בנו כדי לשנות את המצב. אני מקווה שנצליח לעשות זאת".

המועמד הרפובליקני מיטש מקונל, יו"ר הסנאט החדש בארה"ב, בירך על ניצחונו בקנטאקי ואמר כי "שמעתי את הדאגות של העם וגם אני מודאג". מקונל הוסיף: "יש לנו היום ממשל שאי אפשר לסמוך עליו".

הפסד לאובמה רע לישראל

בנוסף לרוב הרופבליקני המסתמן בסנאט, נראה כי המפלגה הדמוקרטית תנחל מפלה גם בבית הנבחרים, בו ישנם 435 מושבים. על פי המדגמים הרפובליקנים, ששולטים כעת ב-233 מושבים בבית, יתחזקו לאחר הבחירות ב-10 מושבים נוספים.

במידה ותוצאות הסקרים שפורסמו בשעות האחרונות ברשתות הטלוויזיה האמריקניות יתבררו כמדויקות, משמעותן היא כי לרפובליקנים מספר הקולות הנדרש על מנת להקשות על המשך כהונתו של אובמה. מצב שבו ממשל אובמה ייחלש או יובס בפוליטיקה האמריקנית הפנימית אינו בהכרח טוב לישראל, משום שדווקא אז יהיה אובמה משוחרר לחלוטין מהקול היהודי.

חלק מחברי המפלגה הרפובליקנית, לרבות אנשי מסיבת התה, משוכנעים שעם הגעתם לוושינגטון הם יתחילו מהלכים להדחת הנשיא מתפקידו - כשנתיים לפני סיום כהונתו. מדובר אומנם בפנטזיה רפובליקנית רטובה, אבל אין ספק שהיא מדגישה עד כמה הם מתכננים להקשות על חייו של הנשיא עד סיום כהונתו בשנת 2016.