אובמה במתח: הרפובליקנים בדרך להשתלט על הסנאט?

תוצאות הבחירות לסנאט האמריקני, צפויות להפוך את שארית כהונתו של הנשיא אובמה לסיוט מתמשך. התגשמות תרחיש ההשתלטות של המפלגה הרפובליקנית על הבית העליון של הקונגרס, תשלול מאובמה את התמיכה שלה זכה עד כה ותגביל את צעדיו. מהלך שכזה אינו טוב לאובמה, וגם לא לישראל

נשיא ארה"ב יהפוך לברווז צולע בשנות כהונתו האחרונות? אזרחי ארצות הברית צפויים לבחור הלילה את נבחרי הבית העליון של הקונגרס, כאשר על פי כל ההערכות – צפויה המפלגה הרפובליקנית להשיג רוב ושליטה מלאה בסנאט. תוצאות ההצבעה יתפרסמו סמוך לשעה 02:00 (שעון ישראל).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שבחירות אמצע הכהונה בארצות הברית לא ישפיעו על זהותו של הנשיא, תוצאותיהן צפויות בהחלט להשפיע על התנהלותו של הנשיא המכהן אובמה ולהפוך אותה עבורו לקשה במיוחד.

השאלה העיקרית שמרחפת מעל מערכת הבחירות הנוכחית, היא האם המפלגה הרפובליקנית תשיג רוב גם בסנאט. הסקרים שהתפרסמו לאורך השבוע האחרון בכל רחבי ארצות הברית, צופים מהלך כזה בשיעור גבוה למדי, כך שבסיומו יחלשו הרפובליקנים גם על הקונגרס וגם על הסנט.

תרחיש שכזה ייצור לנשיא אובמה כאב ראש כרוני למשך השנתיים האחרונות שנותרו לו בבית הלבן, כשהסנאט עשוי לטרפד כל מהלך ויוזמה שינסה הנשיא להוביל. מצב שבו ממשל אובמה ייחלש או יובס בפוליטיקה האמריקנים הפנימית אינו בהכרח טוב לישראל, משום שדווקא אז יהיה אובמה משוחרר לחלוטין מהקול היהודי.

חלק מחברי המפלגה הרפובליקנית, לרבות אנשי מסיבת התה, משוכנעים שעם הגעתם לוושינגטון הם יתחילו מהלכים להדחת הנשיא מתפקידו - כשנתיים לפני סיום כהונתו. מדובר אומנם בפנטזיה רפובליקנית רטובה, אבל אין ספק שהיא מדגישה עד כמה הם מתכננים לשבת לאובמה על הזנב.