דרוש: מנהל בית זיקוק - לדאע"ש

המדינה האסלאמית מנסה לאייש מספר משרות בכירות בהן של מנכ"ל למפעלי הזיקוק שעליהם השתלט לאחרונה בעירק ובסוריה. על המועמד להיות "תואם מבחינה אידיאולוגית", ובתמורה יזכה לשכר של 225 אלף דולרים. מומחים טוענים: "זה לא מספיק כדי לפתות מערביים"

מחפשים עובדים בכירים, ארכיון (רויטרס)

ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) הידוע באכזריותו יוצאת הדופן השתלט בחודשים האחרונים בקצב מעורר דאגה על חלקים נרחבים מעירק ומסוריה. בין השטחים נמצאים גם לא מעט אתרים בעלי חשיבות כלכלית וחברתית - שכעת זקוקים לתפעול. לכן החליטו לאחרונה בארגון לפרסם מודעת דרושים - בתקווה לאייש משרות מקצועיות בכירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי המודעות שהתפרסמו לאחרונה בעיקר ברשתות החברתיות, מחפש ארגון הטרור מנכ"לים בכירים לבתי הזיקוק שעליהם השתלטו לוחמיו לאחרונה בסוריה ובעיקר בעיר מוסול שבעירק. על פי הפרסומים, המועמד שייבחר לתפקיד יזכה בשכר ראוי של כ-225,000 דולרים (כ-850,000 שקלים), אך עליו להיות "תואם מבחינה אידיאולוגית". האדם שייבחר ייאלץ להצהיר אמונים ולהישבע לארגון הטרור.

אין זו המשרה היחידה שמחפשים פעילי הארגון - בנוסף לתפקידי המנכ"לים, יש צורך גם במהנדסים מקצועיים בתחום הזיקוק שיסייעו בתפעול שדות הנפט הרבים בעירק, מדינה בעלת אוצרות טבע רבים. החיפוש האינטנסיבי נובע בין היתר מבריחת העובדים המקומיים מאימת הארגון הרצחני.

גורמים המעורים בתעשיית זיקוק הנפט במערב טענו בריאיון לאתר "אינטרנשיונל ביזנס טיימס" כי למרות השכר הגבוה, אין זה די בכדי לפתות עובדים בכירים - זאת בשל החשש מפני תנאי התעסוקה. "עובד מערבי יצפה להרבה יותר בשביל להיות באזור כל כך מסוכן", אמר מומחה בריטי.

על פי דיווחים בכלי תקשורת מערביים, דאע"ש מזרים מיליוני דולרים מדי יום בזכות עסקי הנפט שממשיכים לשגשג גם בימי לחימה עזים. הארגון מצליח בשלב זה לספק שירותים פנימיים לתושבים באזורים שעליהם השתלט, ובמקביל ממשיך למכור את "הזהב השחור" בעבור סכומי עתק.