חשד: חיילי או"ם אנסו ילדים באפריקה

באו"ם בודקים חשד כי חיילים צרפתים התעללו מינית בילדים ברפובליקה המרכז-אפריקנית, שפנו אליהם וביקשו מזון וכסף. הרשויות בצרפת: "נשתמש בעונשים החמורים ביותר נגד האחראים למעשים"

ארכיון

חשד לניצול מזעזע של ילדים חסרי כל: התביעה בצרפת הודיעה אמש (רביעי) כי היא חוקרת חשד לפיו חיילים צרפתים מכוח שמירת השלום של האו"ם התעללו מינית בילדים ברפובליקה המרכז-אפריקנית. מסמך של האו"ם שדלף טען כי עשרה ילדים בני 8 נאנסו בתמורה לאוכל וכסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הממשלה הצרפתית הדגישה כי המידע הראשוני הגיע בסוף חודש יולי 2014, מהנציבות לפיקוח על זכויות אדם באו"ם. "ילדים אמרו שהחיילים הצרפתיים תקפו אותם מינית", נמסר ממשרד ההגנה. החקירה נפתחה זמן קצר לאחר מכן על ידי התביעה בפריז.

מדוח האו"ם עולה כי המעשים בוצעו במקלט לחסרי בית, סמוך לשדה התעופה בבירה באנגוי. עובד של האו"ם העביר את המסמך לתקשורת, לאחר שטען כי הממונים עליו מתעלמים מהפגיעה החמורה בילדים. מהדיווח ב"גרדיאן" הבריטי עולה כי העובד הושעה בגלל ההדלפה.

הרשויות בצרפת הבטיחו לנקוט ביד קשה נגד התופעה: "נפעל כדי שהאמת תיחשף ונשתמש בעונשים החמורים ביותר נגד האחראים למעשים".  דובר מטעם האו"ם, פרחן חאק, אמר כי החקירה החלה לאחר "האשמות חמורות של ניצול מיני והתעללות" שהחלו כבר בשנת 2013.

פול דונובן, מבכירי הארגון "עולם נקי מאיידס" שסייע בחשיפת המסמך, אמר כי המידע התבסס על ריאיונות עם ילדים בגילאי 8-15, שביקשו מהחיילים אוכל. "הם אמרו שהם רעבים, והחיליים אמרו להם 'אם תעשו את זה, אני אתן לכם אוכל' - ואז ביקשו דברים מגונים". לדבריו, מדובר ב"תקרית מביכה עבור האו"ם"