סבא"א: אירן לא עונה לשאלות הקשורות לגרעין

רגע לפני שהמגעים מגיעים לנקודת השיא, מצהיר יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית כי אירן אינה משתפת פעולה ומסרבת לענות על שאלות הנוגעות לתוכנית הגרעין. שר המודיעין שטייניץ: "הדבר מטיל צל כבד לגבי העתיד"

אמאנו ורוחאני, ארכיון (AP)

בזמן שהמאמצים הבינלאומיים להשגת הסכם גרעין עם אירן מגיעים לנקודה מכרעת, מודה יושב ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית (סבא"א") יוקיה אמאנו כי הרפובליקה האסלאמית מערימה קשיים ומסרבת לשתף פעולה בכל הנוגע לחקירה המתנהלת על פעולות העבר. לדבריו, אירן הפסיקה לענות על שאלות מטעם ארגונו, הנוגעות לפעולות שקיימו במשטר האייתולות להשגת מרכיבים לפצצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", אמאנו טען כי אירן לא עמדה בהתחייבויותיה לספק מידע אודות "מימדים צבאיים אפשריים של תוכנית הגרעין", כך כלשונו. עם זאת הוא טען כי קיבל התחייבות מפורשת מנשיא אירן חסן רוחאני שבכוונתו לפזר את הערפל סביב נושאים מסוימים שעומדים על הפרק.

מתקן גרעין באירן, ארכיון (רויטרס)

"מה שדרוש כעת זה לפעול", אמר אמאנו שהתייחס בכך לרשימה המונה מספר סוגיות שבכירים בטהרן סירבו להתייחס אליהן במשך שנים. דבריו של יו"ר סבא"א מעלים כעת תהיות במערב לגבי הנכונות של אירן לחשוף פעולות עבר, שעלולות להעיד על כך שבניגוד לטענת גורמים בכירים באירן, הם אכן ניסו לפעול בשיטתיות על מנת להשיג נשק גרעיני.

עוד הוסיף אמאנו כי אתרים מסוימים שבעבר נקברו והוסתרו נבדקים כעת על ידי אנשיו, אך עיקר דבריו עסק בחוסר הנכונות של אירן לענות על שאלות המבוססות על מודיעין רגיש במיוחד שהושג על ידי ארה"ב, ישראל ומדינות נוספות העוקבות מקרוב אחר הנושא. "זה לא תהליך שיימשך לנצח", הוא הוסיף וטען כי להערכתו סוגיית הגרעין האירני תיפתר בתוך שנה עד שנתיים.

דאגה בישראל, שטייניץ (רויטרס)

בישראל ממשיכים לעקוב בדאגה אחר המאמצים להשיג הסכם עם הרפובליקה האסלאמית, וטוענים כי ההצהרה האחרונה של יו"ר סבא"א מסירה את המסיכה מהמאמצים הנמשכים להשיג יכולות גרעיניות צבאיות. "סירובה של אירן לחשוף את עברה הגרעיני מטיל צל כבד לגבי העתיד", אמר היום שר המודיעין יובל שטייניץ.

עוד הוסיף שטייניץ כי "רק חשיפה מוחלטת של הניסויים הגרעיניים שנעשו בעבר, תאפשר להגיע להסכם מספק לגבי העתיד. דבריו החמורים של אמאנו מצביעים למעשה על הפרה אירנית ראשונה של הסכם הביניים, שיתבסס על הבנות בדבר שיתוף פעולה מלא של אירן".