האם האקרים רוסים פרצו למחשבי הבית הלבן?

ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי הפריצה האחרונה למחשבי הבית הלבן בוצעה על ידי קבוצת פצחנים הפועלת בשירות השלטונות הרוסים. "זיהינו פעילות מדאיגה ברשת הנשיאותית הבלתי מסווגת", דיווחו בבית הלבן, שטענו כי מידע מסווג לא דלף

פוטין ואובמה, ארכיון (רויטרס)

המלחמה הקרה חוזרת דרך המחשב? בשבועות האחרונים אירעה פריצה למחשבים בבית הלבן, אם כי בארה"ב טענו שלא נגרם נזק ולא נחשף מידע מסווג. הבוקר (רביעי) דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי הפריצה העלומה בוצעה ככל הנראה על ידי פצחנים (האקרים) שפעלו בשירות ממשלת רוסיה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורות אנונימיים הסבירו לכתבי העיתון כי הפריצה גרמה לשיבושים בחלק משירותי המחשוב הממשלתיים וצוותים טכנולוגיים רבים נקראו על מנת לטפל בתקלה. "בשלב זה אין עדות לכך שהרשת המסווגת נפרצה", הוסיפו הגורמים.

"לאור האיומים האחרונים, זיהינו פעילות מדאיגה במשרד הביצועי של הרשת הנשיאותית הבלתי מסווגת", אמר גורם בכיר בבית הלבן. לדבריו, הרשויות נקטו בצעדים דחופים להעריך את היקף הנזק ולהשיב את המערכת לתפקודה הרגיל. ה-FBI, השירות החשאי והסוכנות לביטחון לאומי מעורבות כולן בחקירה, וטרם סיפקו פרטים על החקירה.

החשד: "פריצה על ידי בת ברית"

עם זאת, נודע לכתבי העיתון, הפעולה סווגה כ"פריצה על ידי בן ברית", וחברות אבטחה פרטיות זיהו את הפריצה כחלק ממהלך ריגול רשתי מצד קבוצת האקרים רוסית שעובדת עבור השלטונות ברוסיה. בין השאר נטען כי מטרות הפריצה האחרונות של הקבוצה הן מחשבי ברית נאט"ו וממשלת אוקראינה, לצד קבלני ביטחון פרטיים שעובדים עבור ארה"ב.

קיים חשש בוושינגטון מיכולות הריגול של רוסיה, שנחשבות למתקדמות במיוחד מבחינה טכנולוגית. "במקרה של הבית הלבן, אופי המטרה תואם מערכה בתמיכת ממשלה זרה", טען אחד הגורמים. ראשיתה של הפריצה התגלתה לפני כשלושה שבועות, וחלק מאנשי הצוות התבקשו להחליף סיסמה, ושירותי הרשת נותקו לזמן קצר.

"זה מאבק מתמשך עבור הממשלה ומערכות המחשוב הרגישות שלנו, אז זה תמיד מדאיג כאשר מנסים לפגוע במערכות ולקבל גישה אליהם", הוסיף הגורם. גורמים בוושינגטון טוענים כי שירותי הביון הרוסיים עומדים מאחורי הפריצה למערכת המחשבים המסווגת של הצבא ב-2008, שדרשה תיקון נזקים ממושך.