עוד צוללת מסתורית - הפעם מול נורווגיה

רוסיה מגבירה פעילותה בים הצפוני? אחרי שחיל הים השוודי הוזנק בעקבות דיווחים על צוללת רוסית ששייטה מול חופי המדינה, גם בנורבגיה מדווחים על כלי שיט רוסי שנצפה באזור. שני חוקרים ימיים טוענים כי הצליחו לתעד את הצוללת כשעלתה לפני הים - רגע לפני שצללה

צוללת האורנבורג, סמוך לחופי נורבגיה, החו (Yngve Kristoffersen and Audun Tholfsen)

האם המלחמה הקרה מתעוררת מחדש לחיים - בים הצפוני ובאזור הקוטב הצפוני? אחרי הצוללת הרוסית שהקפיצה את חיל השוודי לפני כשבועיים, מדווחים גם בנורבגיה כי ראו צוללת ששייטה מול חופי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כבר הכריז בעבר שיש לו שאיפות להרחיב את ההשפעה הרוסית באזור ועל פי העדויות מרחבי סקנדינביה הוא לא רק מדבר, אלא גם פועל.

יינגבה כריסטופרסן ואודון ת'ולפסן, שני חוקרי סביבה נורווגים, מדווחים שראו בימים האחרונים משהו יוצא דופן במהלך אחד משיוטי המחקר שלהם בין נורווגיה לקוטב הצפוני. "בשעות הערב ראינו אורות מהמרחק", הם כתבו ביומן האירועים שלהם - שחלק ממנו התפרסם בעיתון מקומי. "גילינו שזו צוללת שעלתה לפני הים, אך לא זיהינו איזו צוללת זו".

שני המדענים סיפרו שהם נעו לכיוון הצוללת, הגיעו למרחק של כמאה מטר ממנה, ואז הצוללת שקעה. השניים הצליחו לצלם מספר תמונות לפני שהצוללת צללה למעמקים.

"המפלצת", האורנבורג , ארכיון (topwar.ru)

העיתון "דיילי טלגרף" הבריטי הראה את התמונות למומחים בריטים, שטענו כי אין ספק שמדובר בצוללת גרעינית רוסית. הם העריכו כי מדובר בצוללת "אורנבורג",  שידועה בשם "המפלצת" ונצפתה ב-1981 כשלקחה חלק בפעולות הצי הרוסי הצפוני. כיום, על פי הדיווח, הצוללת משמשת למחקר במעמקי הים.

בשבוע שעבר הקרמלין הודיע שהוא מתכוון לפתוח אלפי בסיסי מחקר מתחת ובאזור הקוטב הצפוני כדי למצוא גז ומינרלים. על פי הדיווח, כדי להגן על המשלחות האלו חידש פוטין את פעולות וחימוש הצי הצפוני כבר לפני חמש שנים.

בשבוע שעבר התקשורת בשוודיה דיווחה ששטוקהולם קלטה שידור אות מצוקה שנשלח לרוסיה ממי הים הבלטי בשטחה של שוודיה, מרחק של 50 קילומטרים מהבירה השוודית. רוסיה הכחישה את הימצאותה של הצוללת או מצב מצוקה מסוים שנגרם לצוללת מהצי שלה. כוחות חילוץ שוודים הוציאו אחרי הדיווח עשרות כלי שייט כדי לנסות ולמצוא את כלי השייט המסתור  אך לא מצאו דבר.