הוואי: כוננות בעקבות זרם לבה שעלול לפגוע בבתי התושבים

נהר גועש של לבה רותחת מאיים לפגוע בבתי התושבים באי פונה, הגדול באיי הוואי. התושבים הונחו להיערך לאפשרות שייאלצו להתפנות מחשש שיפגעו מהלבה - שכבר הפכה שדות וכבישים לאפר

הר הגעש קליאוה שבהוואי התפרץ, ונהר של לבה רותחת מאיים על בתיהם של עשרות תושבים המתגוררים סמוך לעיר פאווה באי הגדול ביותר במדינה - פונה. הרשויות הורו לתושבים להיות ערוכים לאפשרות שיאלצו לעזוב את בתיהם בהתרעה של שלושה עד חמישה ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד שהגיע מהאי פונה נראה הנהר הכתום הלוהט מתפשט אט אט באזורים הכפריים ואף מכסה את הכבישים. בשלב זה לא ברור מתי עלול להגיע זרם הלבה לאזורים המיושבים, אך כבר כעת שטחים רבים מכוסים באפר שחור וגיאולוגים מקומיים סבורים כי התושבים עלולים להיות בסכנה.

"פקידים מטעם הממשל החלה לעבור בין בתיהם של חמישים התושבים באזור שמצוי בסכנה", הסביר דריל אוליביירה, מנהל כוחות ההגנה האזרחית במחוז. "אנחנו נערכים מראש לאפשרות שהלבה תגיע אל התושבים, אך מקווים שהדבר לא יקרה בסופו של דבר".

הר הגעש קליאוה ידוע בהתפרצויותיו מאז 1983. מרבית הלבה שנפלטה ממנו זרמה לכיוון דרום, אולם בשנתיים האחרונות השתנה כיוון הזרימה. יובל הלבה הנוכחי הופיע כבר בחודש יוני האחרון.

השהיות ושינויים בקצב הזרימה אפשרו לכוחות הפועלים באזור לסלול נתיבי חירום ודרכי תחבורה חלופיות בהתאם. במקביל, נבנה חומות בטון מסביב לאזורים בהם זרמה הלבה, בכדי לא לאפשר לה להתפזר ולהתפשט לאזורים מיושבים.