תערוכת מזון בפריז:פרו- פלסטינים פרצו לביתן ישראלי והניפו דגלים

עשרות פעילים הפגינו בימים האחרונים בתערוכת המזון בפריז, בה לוקחות חלק 13 חברות ישראליות שמציגות מוצרים כחול-לבן. לפחות 10 מפגינים , שהסתוו לאנשי עסקים, פרצו לביתן חברת "פריניב" בתערוכה עם דגלי פלסטין. מנהל החברה: "עצוב לראות שנאה כזאת לישראלים"

ביומיים האחרונים התקיימו הפגנות נגד ישראל בתערוכת המזון הבינ"ל SIAL שיצאה לדרך ביום ראשון האחרון בפריז. המפגינים הניפו דגלי פלסטין וקראו קריאות גנאי ובוז לישראל אל עבר 13 החברות הישראליות שהציגו את מוצריהם בביתן מכון הייצוא הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כעשרה מפגינים חדרו במסווה של אנשי עסקים לתערוכה, הגיעו ליד ביתן יצרנית המיצים הישראלית "פריניב", פשטו את בגדיהם, חשפו חולצות הפגנה, ודגל של פלסטין הונף עם קריאות גנאי נגד ישראל. מאבטחי הביתן הישראלים קראו מיד למאבטחי התערוכה וההפגנה פוזרה בכוח ותוך התנגדות של המפגינים.

"כל הזמן רואים את ההפגנות הללו בטלוויזיה, פתאום אתה נמצא ממש במרכז האש", סיפר עידו יניב מנהל החברה. "זה מבהיל ועצוב בו זמנית לראות איך השנאה באה לידי ביטוי גם בנושאים שלא קשורים לפוליטיקה. עצוב לראות צעירים חסרי ידע אמיתי, פוליטי והיסטורי מפגינים אנטישמיות ושנאה כזאת לישראל וישראלים. מציגי התערוכה יצאו בתחושה קשה אבל הפגינו איפוק וחזרו מיד לעשות עסקים חובקי עולם, על אפם וחמתם של שונאינו".

על אף שההפגנה לא נמשכה זמן רב, היה ניכר כי קיים חשש מסוים בקרב המציגים הישראלים, בייחוד לאור העובדה שהיו התנגשויות אלימות בין המפגינים לבין המאבטחים שניסו לפזר את ההפגנה.

מארגני התערוכה סיפרו למנהל הישראלי כי גורמים פרו פלסטיניים נכנסו לרשתות המזון, השחיתו מוצרים ישראלים על המדף ופגעו ברכוש במטרה לסכל קידום מכירות של חברות ישראליות. "מעבר לניסיון הישיר להפחיד אותנו כמשווקים ישראלים בחו"ל, נעשה ניסיון ישיר להפחיד גם את הסוחרים ובעלי העסקים המקומיים על מנת שלא ירכשו ויעשו עסקים עם אותם מפיצים ישראליים", הוסיף יניב.

"תצניעו שזה מיוצר בישראל"

האנטישמיות באירופה, בעיקר לאחר מבצע "צוק איתן", גרמה ל"פריניב", כמו גם לחברות נוספות נזקים כלכליים. כך למשל, במהלך המבצע התפוצץ משא ומתן בשוודיה עם מפיץ גדול - רגע לפני החתימה הסופית על ההסכם, שהיה אמור להכניס לתזרים החברה למעלה ממיליון שקלים נוספים מדי שנה.

"המפיץ דרש כי נשלח את חומר הגלם להולנד, ונמלא שם את הבקבוקים, וכך לא יהיה קשר ישיר לישראל", סיפרו ב"פריניב". "אנחנו, כחברה פטריוטית, כמובן שלא הסכמנו, והעסקה כאמור התפוצצה".

בנוסף, באותה תקופה שני מפיצים מרכזיים מבלגיה ומצרפת ביקשו מהחברה להצניע בתווית המשקה את העובדה כי המוצר הינו תוצרת של מפעל ישראלי.