פריצת דרך מדעית: משותק מבולגריה צועד שוב על רגליו

תושב בולגריה שהיה משותק ב-4 השנים האחרונות הולך שוב על רגליו, לאחר שרקמת עצבים מאפו הושתלה בעמוד השדרה. כעת מסוגל האיש לצעוד בכוחות עצמו, לחוש את רגליו ואפילו לנהוג לבד

צועד שוב על רגליו. פידיקה (דיילי מייל)

במשך שנים רבות נאלצו אנשים בעלי שיתוק בגפיים התחתונות לנוע על כיסא גלגלים, אך כעת פריצת דרך מדעית עשויה לאפשר למיליונים ללכת שוב על רגליהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התגלית נחשפה על ידי רופאים מנתחים מהקולג' האוניברסיטאי של לונדון, שהצליחו לשתול רקמה ובה תאים תומכי עצב, באזרח בולגריה שהיה משותק ברגליו לאחר שנפצע בתאונה לפני כארבע שנים.

הרקמה בעלת יכולות הפלא, נלקחה מאפו של האיש, דרק פידיקה בן ה-38, והושתלה בעמוד השדרה. כעבור זמן מה החלה הרקמה לגדול מחדש ואפשרה לו להצליח להזיז את רגליו.

כעת פידיקה נחשב לאדם הראשון בעולם הסובל משבר בעמוד השדרה, שהחלים ומסוגל ללכת שוב. בזכות הניתוח, פידיקה מסוגל לחוש את רגליו, לצעוד בכוחות עצמו ועכשיו אף נבדקת האפשרות האם יוכל לנהוג לבד.

הניתוח עצמו התבצע על ידי מנתחים מפולין, בהובלתו של אחד המומחים הגדולים בעולם לשיקום עמוד השדרה - ד"ר פאבל טבאקוב מהאוניברסיטה לרפואה בוורשה. לדברי הרופאים, הרקמה המושתלת בגבו של פידיקה הכילה תאים המפעילים את חוש הריח באף.

"אנחנו מאמינים שההליך הרפואי הזה מהווה פריצת דרך של ממש", הצהיר פרופסור ג'פרי רייסמן מהקולג' האוניברסיטאי של לונדון, שם נחשפה התגלית המרעישה. "אני חושב שככל שהתחום יתפתח, נוכל לבצע שינוי היסטורי ולשנות את חייהם של הסובלים מפציעה בעמוד השדרה".