צפו: לומדים קרב מגע נגד אנטישמיות

בעיר מרסיי שבצרפת פועל מכון קרב מגע בבעלות יהודית. המנהל, שמאמן בעצמו וגר בעבר בישראל, מעיד על כך שיש עלייה דרמטית במספר היהודים שבאים להתאמן, על רקע תקריות אנטישמיות. "חיפשתי ביטחון עצמי", סיפרה אחת המתאמנות. כך זה נראה

היהודים בצרפת חוששים מגל האנטישמיות הגובר - ולומדים להתגונן. אופיר הרוש, צרפתי יהודי בן 35, הקים בשנת 2004 במרסיי מכון לקרב מגע - טכניקת הלחימה שפותחה בישראל. לדבריו, בתקופה האחרונה, יותר ויותר יהודים מצטרפים ובהם גם ילדים - לאור ריבוי התקריות וההפגנות האנטי-ישראליות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למעט הרוש, שייסד את שיטת ה"הגנה", במכון יש עוד חמישה מאמנים - והוא עצמו למד קרב מגע בישראל. "יש עלייה של יותר מ-50% במספר היהודים שמגיעים אלינו", אומר הרוש לחדשות 2 Online בין אימון לאימון. "אנשים מתחילים להבין שרק הם עצמם יכולים להגן על עצמם כי פשוט מפחיד ללכת כאן לבד בלילה".

גל רונן עבר לצרפת לפני מספר שנים, ולאחרונה החליט לשלוח את בנו דניאל בן ה-8 ללמוד קרב מגע. "לא מרגישים פה בטוח במאה אחוז", הוא מציין. "עדיף שלא ללכת ברחוב בלילה במקומות מסוימים במיוחד אם אתה יהודי. בזמן האחרון האנטישמיות פה בעלייה".

גם הבן שלו יודע היטב מהי אנטישמיות. "זו הסביבה שבה הוא נמצא. בכל אירוע כמעט יש משטרה ובאבטחה, במיוחד גם בשל העובדה שהוא למד בבית ספר יהודי", מסביר האב.

"לא מרגישים פה בטוח במאה אחוז"

"יש לחץ, מצב לא טוב ליהודים"

מעיין לוי, בת 27 ממרסיי, לומדת כבר שלוש שנים קרב מגע. "חיפשתי ביטחון עצמי ולדעת להגן על עצמי או על משפחתי", היא סיפרה. "המצב באירופה ובמיוחד בצרפת לא טוב ליהודים. יש לחץ, רוצים לדעת לעשות משהו במקרה חירום ברחוב, בבית, בבית כנסת או במקום אחר".

במועצה המייצגת של מוסדות היהודים במדינה, שמתבססת על נתוני משרד הפנים הצרפתי טוענים כי מספר התקריות האנטישמיות בצרפת כמעט הכפילה את עצמה השנה ביחס לשנה הקודמת. על פי המועצה, מתחילת השנה ועד יולי נרשמו 529 תקריות, ובהן תקיפות, איומים, הצתות ומעשי ונדליזם, לעומת 276 תקריות מסוג זה בתקופה המקבילה אשתקד.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv