אחרי מחדל ההידבקות בארה"ב: נהלים חדשים לטיפול באבולה

בעקבות הביקורת הרבה על כך שאנשי צוות רפואי נדבקו בנגיף הקטלני, על אף שנקטו בכל אמצעי הזהירות הנדרשים, המרכז האמריקני לבקרת מחלות פרסם נהלי טיפול חדשים ומחמירים - בניסיון לעצור את מגמת ההידבקות

חליפות מגן משופרות ינתנו לצוותים הרפואיי (רויטרס)

לאחר ששני אנשי צוות רפואי בארצות הברית נדבקו בנגיף האבולה, למרות שנקטו את כל אמצעי הזהירות הנדרשים, רשויות הבריאות במדינה פרסמו הלילה (שלישי) נהלים חדשים ומחמירים לטיפול בחולי נגיף האבולה, בניסיון למנוע את המשך התפשטות הנגיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הנהלים החדשים שהכתיב המרכז הלאומי לבקרת מחלות, אנשי צוות רפואי הבאים במגע עם חולים בנגיף הקטלני יקבלו ציוד מגן חדש ואטום יותר. את חליפות ההגנה יצטרכו ללבוש המטפלים כך שלא ישאירו חלקי עור או שיער חשופים.

עוד במסגרת הנהלים החדשים, מפקח שיוכשר לדבר יבדוק את היערכות הצוות הרפואי בטרם הטיפול בחולי האבולה, ויוודא כי כל הנהלים נאכפים כנדרש.

המערב כשל בהתמודדות עם האבולה (AP)

במקביל לפרסום ההנחיות החדשות, פרסמו כלי התקשורת בארצות הברית על הסרת החשש כי 43 בני אדם שנחשפו לנגיף הקטלני, נדבקו במחלה. עשרות אנשים נקראו לעבור בדיקות לאיתור אבולה, לאחר שבאו במגע עם תומס אריק דנקן, אזרח ליבריה שמת מהנגיף בבית חולים בדאלאס.

ארה"ב הודתה: היינו יכולים לעשות יותר

לפני יומיים נחשף מסמך פנימי של ארגון הבריאות העולמי, בו ביקורת חריפה על התנהלות המערב בהתמודדות עם נגיף האבולה, והטענה כי האיום היה יכול להימנע ברובו. "כל מי שהיה מעורב בתגובה להתפרצות לא ראה את הכתובות הברורה על הקיר", נכתב בדוח שפרסמה סוכנות הידיעות AP.

עוד קודם לכן, בשבוע שעבר, הודה מנהל המרכז האמריקני לבקרת מחלות כי ארצות הברית לא התנהלה כראוי עם סכנת האבולה. "היינו יכולים לעשות יותר, היינו יכולים לשלוח צוות חזק יותר של בקרת זיהום לבית החולים בו אובחן הנגיף, ולהיות מעורבים יותר כבר מהיום הראשון בנוגע להתנהלות בנושא", הודה ד"ר תום פרידן.

את הדברים אמר בכיר מערכת הבריאות האמריקנית בעקבות הביקורת הרבה שהשמיע הציבור, לאחר שהתברר כי שתיים מעובדות הצוות הרפואי שטיפלו במקרה הראשון של אבולה שהתגלה בארצות הברית - נדבקו גם הן בנגיף.