הקרב על קובאני: ארה"ב מספקת נשק לכורדים במאבקם בדאע"ש

מטוסי צבא ארצות הברית הצניחו הלילה נשק וציוד רפואי באזור העיירה קובאני, זאת בכדי לסייע לכוחות הכורדים במלחמתם בארגון הטרור. במקביל, אוסטרליה הודיעה כי תשלח כוחות מיחידות מיוחדות לעירק שיסייעו במאבק בארגון

"דאע"ש מאמן טייסים במטוסי קרב" (AP)

ארצות הברית ממשיכה במאבקה נגד ארגון המדינה האסלאמית המנסה לתפוס את השליטה בעיירה הסורית קובאני הסמוכה לגבול טורקיה. כלי טיס של חיל האוויר האמריקני הצניחו במהלך הלילה (שני) ציוד סיוע ואספקה ללוחמים הכורדים שנמצאים באזור ונלחמים בפעילי ארגון הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה מטעם הפיקוד המרכזי בצבא ארצות הברית נמסר כי הציוד שהוצנח נועד לאפשר ללוחמים הכורדים להמשיך במלחמתם באנשי דאע"ש הפועלים בקובאני וכלל, בין השאר, אמצעי תחמושת וציוד רפואי.

בצבא ארצות הברית טענו כי 135 התקיפות האוויריות שבוצעו באזור, בשילוב לחימה קרקעית מתמשכת הביאו להאטת התקדמותם של פעילו הארגון בעיירה הסורית. יחד עם זאת, האמריקנים הסתייגו וטענו כי "המצב הביטחוני באזור נותר שברירי".

בתוך כך, אוסטרליה הודיעה כי תרחיב את השתתפותה במסגרת כוחות הקואליציה שבראשה עומדת ארצות הברית נגד ארגון הטרור. שרת החוץ האוסטרלית ג'ולי בישופ המבקרת בימים אלו בבגדד, הודיעה כי תיאמה עם ממשלת עירק פריסה עתידית של כ-200 לוחמי יחידות מיוחדות ברחבי המדינה. הלוחמים צפויים, בין השאר, לייעץ לכוחות המקומיים במהלכי הלחימה השונים.

תגבור הכוחות בעירק בא לאחר שאוסטרליה שלחה כבר בחודש שעבר לוחמי יחידות מיוחדות לאזור. כמו כן, המדינה הקצתה שני מטוסי קרב לטובת השתתפות בתקיפות האוויריות בצפון עירק.

חיזוק מדאיג לדאע"ש (רויטרס)

עליית מדרגה ביכולות דאע"ש

טייסים עירקים שהצטרפו לשורות ארגון הטרור הקיצוני החלו לאמן טייסים משורות הארגון באמצעות שלושה מטוסי קרב שהצליחו לתפוס במהלך הלחימה - כך דיווח מוקדם יותר השבוע ארגון בריטי העוקב אחר פעילות הארגון.

"קצינים עירקים ששירתו בתקופתו של סדאם חוסיין מאמנים את אנשי הארגון", מסר בכיר הבריטי. "אנשים רבים רואים את הטיסות שלהם, הם המריאו מנמל התעופה המקומי". על פי הדיווח, המטוסים יוצאים מנמל תעופה סורי עליו הצליחו לוחמי דאע"ש להשתלט במחוז חלב שבצפון המדינה.

דובר הפיקוד המרכזי של צבא ארצות הברית התייחס לדיווח, והכחיש אותו בתוקף: "ארצות הברית לא מודעת לפעולות טיסה שנעשות על ידי ארגון המדינה האסלאמית בסוריה או בכל מקום אחר. אנחנו עוקבים אחר פעילות הארגון, ונמשיך לבצע תקיפות נגד לוחמי ובסיסי הארגון".

ארגון דאע"ש נוהג להשתמש באופן קבוע בנשק של הצבא הסורי והצבא העירקי שנתפס במהלך לחימה ואף השתלט על מספר בסיסים צבאיים באותן ארצות, אך מדובר בפעם הראשונה שבה דווח כי אנשי הארגון הצליחו לשים ידיהם על מטוסים. בשלב זה לא ברור האם המטוסים מצוידים בתחמושת. בעבר פרסם הארגון תמונות של מטוסים שהצליחו לוחמיו להשתלט עליהם בסוריה, אך בכל המקרים מדובר היה במטוסים שיצאו מכלל שימוש.