מופע נדיר בחלל: שביט התקרב למאדים

התכנית לחקר המאדים קיבלה תנופה משמעותית כשכוכב שביט שט בסמוך לפני השטח של כוכב הלכת האדמדם. אסטרונומים מסביב לעולם עקבו בהתלהבות אחר מסלולו של הגרם השמימי, אותו הגדירו "אירוע של פעם בחיים". זוהי הפעם הראשונה שבה כוכב השביט חודר אל מערכת השמש, ומומחים מעריכים כי הוא ישפוך אור על ימיה הראשונים

ישפוך אור על תולדות מערכת השמש. כוכב השב

קהילת האסטרונומיה העולמית עדיין נפעמת מהמופע הנדיר שאירע הערב (שני) כשכוכב שביט חלף בסמיכות לפני המאדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בכוכב השביט "ציפוי האביב", או בשמו המדעי C/2013 A1, ששט במהלך מסלולו במרחק של כ-140 אלף קילומטרים משטחו של הכוכב האדמדם. שיאה של התופעה נרשם בשעה 21:27 (שעון ישראל), אז חלף הגרם השמימי בנקודה הקרובה ביותר למאדים, כשעשרות כלי חלל וטלסקופים ניטרו את תנועתו.

בכירים בנאס"א נערכו בשבועות האחרונים למופע המרהיב, אותו הגדירו "אירוע של פעם בחיים". "זו מתנה קוסמית מדעית שתמשיך להעניק מעצמה, וסוכנויות החלל היו במצב של תצפית מלאה", אומר ג'ון גרונספלד, אסטרונאוט ושותף מנהל בדירקטוריון של סוכנות החלל האמריקנית נאס"א. "כוכב השביט הספציפי הזה לא חדר מעולם לפני כן אל מערכת השמש, ולכן הוא צפוי להביא איתו רמזים נוספים על ימיה הראשונים של הגלקסיה".

גם חובבי האסטרונומיה מסביב לעולם השתתפו בחגיגה, בהם גם סקרנים בישראל, שצפו בהתקדמות כוכב השביט באמצעות טלסקופים ביתיים או דרך אתרי האינטרנט השונים של אגודות האסטרונומיה העולמיות, שהעבירו את האירוע בשידור חי.