מוות, כאב ותקווה לחילוץ: תיעוד מיום עם הפצועים בנפאל

רגע לפני החזרה הביתה, שליח חדשות 2 בנפאל התלווה אל הפצועים הישראלים ושמע מהם עדויות - כיצד ראו את חבריהם מוטלים מתים בשלג בטרק היפה שהפך למלכודת מוות ונאבקו לחיות. הוא פגש גם את המחלצים הישראלים הרכונים סביב המפות ומחפשים סימן חיים מהנעדרת מיכל צ'רקסקי. תמונות מאזור האסון

בית החולים סיוויק בקטמנדו הפך בימים האחרונים מוקד לעלייה לרגל לניצולי הסופה. הם פוגשים את הפצועים מנסים לעכל יחדיו את מה שאירע ושומעים את העדויות הקשות מהטרק שהפך באחת למלכודת מוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם ארבעה ימים אחרי מאיה אורה, חברתם של תמר אריאל ואגם לוריא, מתקשה לשכוח את החוויה שעברה על רכס האנאפורנה. "השלג היה מטר, מטר וחצי גובה והתחלנו ללכת ואנחנו מתחילים לראות גופות ועוד גופות ואנחנו רואים חבר שלנו קבור בשלג, חילצנו אותו ומתקדמים ורואים גופות ותיקים וציוד ואת חברים שלנו מתים בשלג".

תמונות שצולמו בבוקר האסון מלמדות על התנאים הכמעט בלתי אנושיים שאיתם התמודדו המטיילים, אלו שהפכו את אחד הטרקים היפים בעולם למלכודת מוות. "החבר'ה שיצאו באמת האמינו שזו הדרך להינצל ולשרוד והם ניסו לשכנע אותנו ובאו ואמרו לנו: 'אם אתם רוצים לשרוד, אתם חייבים לבוא, אתם חייבים לצאת. באמת, החלטה אחת קטנה... זה יכול היה להיות בדיוק הפוך, הכל יכל להיראות אחרת", הוסיפה מאיה אורה שניצלה.

איתן עידן. "כמו צאן לטבח" (חדשות 2)

"כל מי שהפסיק ללכת - פשוט מת"

איתן עידן, מדריך טיולים ששרד את הלילה בחוץ בקור של 27 מעלות מתחת ל-0 ובגובה של מעל 5000 מטרים, הועבר לבית החולים סיוויק ומשם שיחזר את רגעי הפחד על הרכס. "פשוט היתה אוטוסטרדה של עלייה לכיוון הפס, כולם כמו צאן לטבח, כמו מפגרים הולכים ככל שאתה מגיע יותר לפס אתה מבין שהמצב גרוע, אתה מבין ש-10 מטרים ממך אתה כבר לא רואה את הבנאדם מולך בגלל הרוח".

עידן המשיך ותיאר את האסון שהתגלה לנגד עיניו ככל שהתקדם הלאה: "נוצר מצב שכל מי שהפסיק ללכת פשוט מת. זה לא היה קשור לראייה, לא היה קשור לכושר הליכה, פשוט לא שרד וזה מה שקרה".

הבוקר הוטסה לישראל גופתו של נדב שוהם שנהרג בטרק. גופותיהם של תמר אריאל ואגם לוריא, שני המטיילים האחרים יועברו לישראל ביום שני בבוקר. "התעלפתי והייתי בהתקף היפותרמיה, וכשהתעוררתי מה שאני זוכרת זה את תמר שוכבת עליי ומחממת אותי ושמה את הידיים שלי ככה על הבטן שלה ואגם שוכב מהצד השני שלי והם מדברים איתי ושואלים אותי שאלות ומוודאים שאני בהכרה", סיפרה מאיה אורה על הרגעים האחרונים על ההר עם חבריה שלא שבו.

רוכנים על המפות (חדשות 2)

כל העת, נמשכים מאמצי החילוץ של מטיילים תשושים שנתקעו על רכס האנאפורנה, מאות מהם ובהם עשרות ישראלים נותרו בנקודות שונות לאורך הטרק, דרכי הגישה לחלק מהמקומות נחסמו והמוצא היחיד שלהם הוא דרך האוויר.

צוות חילוץ של הראל 669 יחד עם משרד החוץ, סייע בחילוצם של כל המטיילים הישראלים מההר המושלג. את אחד מהם, יוחאי, ראינו רוכן יחד עם מחלצים נפאלים על מפות, מטרתם - לאתר את הנעדרת הישראלית מיכל צ'רצ'סקי שעקבותיה אבדו שם.

"יש שלג גבוה צריך להתפרס באזור די גדול, התקווה למצוא היא גדולה אבל אין ערובה להצלחה גדולה", סיפר יוחאי ליליאור.