הסתיים מבצע החילוץ: הוצאו עשרות הישראלים שנלכדו ברכס בנפאל

אחרי ימים ארוכים בהם שרדו בקור ובתנאים קשים, הגיעו המחלצים הישראלים אל עשרות המטיילים שנלכדו במחנות הגבוהים באנאפורנה. החיפושים אחר אות חיים מהמטיילת מיכל צ'רקסקי נמשכים. במקביל, שבעת הפצועים עושים את דרכם לארץ במטוס ששלח איש עסקים ישראלי. "הפסדנו זמן יקר", אמר פרופ' ריביקנד שנשלח במטוס לנפאל

אחרי ימים ארוכים של חוסר וודאות הסתיים חילוצם של 60 הישראלים שהיו לכודים במחנות הגבוהים באנאפורנה בנפאל ובמננג. בכך הוצאו מהאזור כלל התרמילאים שנלכדו על ההר בשל מפולת השלגים. החיפושים אחר הנעדרת הישראלית מיכל גילי צ'רקסקי, שעקבותיה אבדו במהלך המפולת - נמשכים. בנוסף, 58 ישראלים עדיין מוגדרים מנותקי קשר, אך לא נשקפת סכנה לחייהם. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כולם עכשיו באזור פוקרה וקטמנדו" סיפר נדב קליפה מיחידת החילוץ 669 של הראל . "הם היו לכודים במקומות קטנים, בקור עז ומעט מאוד אוכל וציוד. הם היו במצב פיזי יחסית קשה". לדבריו, חברות הביטוח בשלב זה אינן יודעות על ישראלים נוספים הממתינים לחילוץ.

"עיקר המאמצים מתרכזים באיתור הנעדרת גילי צ'רקסקי, ויש עוד מספר מטיילים שלא היה להם קשר לתאונה וממתינים לסיוע", הדגיש המחלץ הישראלי. "חשוב לציין שיש שם עוד ישראלים שעלו בהמשך למננג, אבל לא היה צורך לחלץ אותם. מבחינת מנותקי הקשר והאנשים שנזקקו לסיוע - האירוע הגיע לסיומו".

במקביל, בשעה זו מועברים לישראל שבעת הפצועים שנפגעו בסופה ביום שלישי האחרון. הם מגיעים לישראל במטוסו של איש עסקים שנרתם למאמצי הסיוע, ונחכר על ידי חברות הביטוח, ביחד עם הפרופסור אבי ריבקינד מבית החולים הדסה להביא את הנפגעים מנפאל.

מחלצים בתוך השלג. ארכיון (AP)

"אנשים גססו להם מול העיניים"

"הפצועים בסך הכל בהכרה, יש להם כוויות קור קשות ביותר שטופלו ויטופלו בבתי החולים בארץ טיפול מיוחד וספציפי, עתיד האיברים הפגועים עדיין לא נקבע ויש חשש לקטיעה. כרגע אנחנו לא לוקחים החלטות בנושא", עדכן ריבקינד בשיחה עם חדשות 2 online משדה התעופה בנפאל, רגע לפני ההמראה לישראל.

פרופסור ריבקינד סיפר על הטראומה הקשה עליה שמע מפיה הפצועים שנלכדו על ההר בעיצומה של המפולת הקטלנית. "יש תיאורים איך אנשים גססו להם מול העיניים, פשוט זוועה", תיאר הרופא הבכיר.

תמר אריאל, אגם לוריא, נדב שהם, נפאל (באדיבות המשפחה, פיסיבוק)

הוא ציין כי הצוות הרפואי בראשתו התקבל בסבר פנים יפות בבית החולים בקטמנדו, אך הטיפול לאורך הדרך לא היה מיטיבי. "בהתחלה הם טופלו בבית החולים הצבאי, טיפלו בהם בשטיפות, לא טיפול מאד מקובל, אבל אחר כך הם העבירו אותם לבית חולים. אז התחילו לטפל בהם כמו שצריך, אבל הפסדנו זמן מהבחינה הזאת, נשלים את החסר".

רכס האנאפורנה (AP)

יהונתן לבל, סגן השגריר בקטמנדו, סיפר על תהליך העברת הפצועים כעת לישראל. "לקחנו את הפצועים מבתי חולים באמבולנסים ובמיניבוס שהשגרירות שכרה", אמר. "הגענו לשדה התעופה, הסדרנו את ההחתמות בדרכונים ושילמנו עבור מס הנמל של הפצועים".

"אנחנו ערוכים לקלוט את הפצועים בארץ ולהעבירם לבתי החולים השונים בישראל", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין ששלח לאזור האסון משלחת של רופא ופארמדיק בכירים. "התנאים באזור האסון אינם פשוטים וההיערכות הייתה בהתאם, כך לדוגמא מרגע שהבנו מאנשי המשלחת שיצאו ראשונים כי לצוותי הרפואה המקומיים חסרות תרופות לטיפול בכוויות קור פעלנו לשלוח את הציוד בהקדם".