דרום אפריקה: 5 שנות מאסר לאצן אוסקר פיסטוריוס

האצן קטוע הרגליים הגיע לבית המשפט בפרטוריה לשמוע את גזר הדין במשפט שבו הורשע בגרימת מותה ברשלנות של בת זוגו. השופטת מאסיפה גזרה עליו חמש שנות מאסר בפועל ועוד שלוש שנים על תנאי. פיסטוריוס שלווה מבית המשפט על ידי שוטרים למעצר, יוכל לערער על ההחלטה

פיסטוריוס בבית המשפט, ארכיון (רויטרס)

בית המשפט בפרטוריה שבדרום אפריקה גזר היום (שלישי) חמש שנות מאסר בפועל, ועוד שלוש שנות מאסר על תנאי על האצן קטוע הרגליים אוסקר פיסטוריוס שהורשע בגרימת מוות ברשלנות של בת זוגו הדוגמנית ריבה סטינקמפ. מי שזכה לכינוי "בלייד-ראנר", פרץ דרך והשתתף במשחקים האולימפיים יעביר את השנים הקרובות מאחורי סורג ובריח, בתום תקופה ארוכה של מאבק משפטי שריתק אליו את העולם כולו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אי שליחתו לכלא תעביר מסר לא נכון לחברה", קבעה השופטת מאסיפה בדברי הסיכום שלה. "מצד השני הרחמים לא מאפשרים לי לגזור עונש מאסר ארוך". עם זאת היא הדגישה כי יש באפשרות האצן לערער על העונש שנגזר עליו. דקות ספורות לאחר מכן, כשהוא נראה שבור, לווה פיסטוריוס מחוץ לבית המשפט על ידי שוטרים שהעבירו אותו למעצר.   

התפרק על דוכן העדים, פיסטוריוס (רויטרס)

בחודש פברואר 2013, פחות מחצי שנה לאחר אולימפיאדת לונדון שבה לקח חלק, ירה פיסטוריוס מספר קליעים לעבר חדר השירותים שבו שהתה הדוגמנית המצליחה ושותפתו לחיים. לטענתו חשב כי היה זה פורץ שמעבר לדלת וכי התעורר מבוהל משנתו. "הנאשם פעל ברשלנות כשירה לעבר החדר כשידע שיש מישהו מאחורי הדלת", קבעה השופטת שהרשיעה אותו בחודש שעבר.

פיסטוריוס וזוגתו, ארכיון (רויטרס)

משפטו של פיסטוריוס נמשך חודשים ארוכים ולווה בדמעות ובעדויות קשות בעד ונגד האצן. במהלך הדיונים בבית המשפט שהועברו בשידור חי בדרום אפריקה, הוא פרץ לא פעם בבכי כשתיאר את אירועי אותו יום. "אני לוקח עליי את האשמה שנטלתי את חייה", אמר פיסטוריוס בעבר על דוכן העדים. בהמשך, בשל מצבו הנפשי שהלך והידרדר, אסר בית המשפט לצלם את עדויותיו.

אורח חייו של האצן שאיבד את רגליו בגיל 11 חודשים, והיווה השראה עבור מיליונים הוצג לראווה. תיאורים קשים על בגידות והתנהלות אלימה לאורך השנים הראו אותו באור שונה לחלוטין מזה שהיה מוכר בו עד כה. פיסטוריוס הכחיש לאורך המשפט את הביקורת שהוטחה בו, וכפי שהבטיח נלחם על חפותו. כעת הוא צפוי לצאת למאבק חדש - בערעור על עונש המאסר.