שגרירות ישראל בנפאל: "מנסים לצמצם את אי הוודאות"

שגרירות ישראל בנפאל ממשיכה במתכונת חירום ומנסה לאתר את כל הישראלים שעדיין לא יצרו קשר עם משפחותיהם בארץ. בתוך כך, מנסים הגורמים הישראלים בקטמנדו לזרז את שובם של פצועי מפולת השלגים לישראל. "רוצים לעזור למשפחות להתמודד עם המצב הבלתי אפשרי הזה", אמר סגן השגריר בשיחה עם חדשות 2 Online מאזור האסון

אנאפורנה, ארכיון (AP)

בשגרירות ישראל בקטמנדו מתנהלים כבר יומיים במתכונת חירום, בעקבות מפולת השלגים הקטלנית שפקדה את אזור הרכס באנאפורנה, אסון שקיפד את חייהם של שלושה ישראלים לפחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו הראשונים שקיבלו אינדיקציה על האירוע בכל נפאל", אמר לחדשות 2 Online יהונתן לבל, סגן שגריר ישראל בנפאל, שניסה לתאר את עבודת השגרירות בימים האחרונים. "קיבלנו מידע ראשוני ומשם פנינו לשלטונות המקומיים ולשגרירויות נוספות".

"בבוקר כבר נשלחו מסוקים לזירת האירוע, ומשם פונו הפצועים לבית החולים בקטמנדו", אמר לבל והדגיש כי מאותו רגע ליוו אנשי השגרירות את הנפגעים ווידאו שהם מקבלים את הטיפול הגופני והנפשי שלו הם זקוקים.

החילוץ בנפאל, היום (AP)

"אף אחד מהפצועים לא בסכנת חיים"

"כל הנפגעים סובלים בעיקר מכוויות קור בהתאם לתרחיש שבו הם שהו", טען לבל. "אנחנו פועלים להעביר חלק מהם לטיפול אחר בנפאל בעקבות מצב כוויות קצת יותר חמור ומשם אולי להביא אותם לישראל כמה שיותר מהר, אבל אף אחד מהם לא סובל מפציעות מסכנות חיים".

בהתייחס לעשרות המטיילים הישראלים שעדיין לא יצרו קשר עם משפחותיהם, מסביר לבל כי בשגרירות מתייחסים אליהם קודם כל כ"מנותקי קשר". "רוב הסיכויים שהם בסדר, שהם לא יודעים שקרה משהו כי הם שוהים בטרק", הוא פירט. "הצוות בחמ"ל שהקמנו כאן, יחד עם סוכנות הנסיעות המרכזית שדרכה עוברים מרבית הישראלים, מנסה ליצור מאגר של הישראלים שיצאו לטרקים ולצמצמם את אי הוודאות, כדי לעזור למשפחות בארץ גם להתמודד עם המצב הבלתי אפשרי הזה".

לצוות בנפאל הצטרפו גורמים משגרירות ישראל בהודו על מנת לעזור ולוודא כי הישראלים שנפגעו באירוע המפולת יקבלו את הטיפול המסור ביותר ויוחזרו ארצה, מהר ככל האפשר אם הדבר יידרש.