ישראל שתקוע על הרכס: "לא מבין למה לא מחלצים אותנו"

הסופה ברכס האנאפורנה בנפאל תפסה את ברק קולמבוס, מטייל בן 24, במחנה האחרון שלפני הקטע שבו אירעה המפולת הקטלנית. בשיחה עם חדשות 2 Online הוא מותח ביקורת חריפה על הרשויות המקומיות ומאשים: "לא רק שלא מחלצים, ממשיכים לשלוח לכאן מטיילים. הנפאלים ידעו שיש נעדרים והרוגים והם פשוט מעבירים מידע שקרי לתיירים"

"במקום לחלץ, שולחים עוד מטיילים למעלה" (AP)

מאמצי החילוץ של המטיילים שנתקעו בסופה העזה שגרמה למפולת השלג הקטלנית בנפאל נמשכים, וביניהם גם ישראלים. בשיחה עם חדשות 2 Online מתח אחד מהם ביקורת קשה על המדריכים המקומיים, "שדחפו לעלות להר" ועל אזלת היד של הרשויות: "לא רק שלא מחלצים אותנו, ממשיכים לשלוח לכאן אנשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברק קולומבוס, צעיר בן 24, נמצא בגסט האוס הקרוב ביותר לפס ההר שבו אירעה המפולת ברכס האנאפורנה בהרי ההימלאיה. "אנחנו כאן כבר מאחד באוקטובר, אנחנו במחנה האחרון שלפני הפס בגובה של 4900 מטר. ביום שני בבוקר הגענו לפה ולמחרת יצאנו עם כ-200 איש שהתחילו לטפס לעבר הפס, מהם 37 ישראלים ומתוכם גם שלושת ההרוגים", סיפר ברק. "ראינו שהיה בערך מטר של שלג, אבל היה לחץ מאוד גדול של הסבלים והמדריכים על כל התיירים. הם אמרו לכולם שזה אפשרי וכדאי להתחיל את המסע לפס".

לדבריו, הייתה שאננות של המקומיים שדחפו לעלות לפס: "רובם התחילו לטפס ב-5 בבוקר. אני וזוגתי תמר החלטנו להמתין, אבל אז ראינו שכולם עולים, אז התחלנו גם ואחרי בערך שעה, כבר לא יכולנו יותר להתקדם".

(AP)

ברק מדגיש כי הוא וחברתו טיילו כבר במקומות כאלו עם שלג ויש להם ניסיון. "אחרי שעה בערך לא הצלחנו לראות, קיבלנו החלטה שאנחנו מסתובבים", שחזר. "בקושי הצלחנו להגיע חזרה. אחרי זמן מה, התחלנו אני וישראלי נוסף לצאת פעם נוספת עם ציוד ועזרה ראשונה אבל מהר מאוד הבנו שאין אפשרות להתקדם".

"בדרך חזרה חלפנו על פני כמה אנשים והסברנו להם שאין אפשרות להמשיך, היום הגיעו לפה עוד 50 תיירים בהם 11 מטיילים ישראלים", הוסיף ברק. "הפתיע אותי שלא מעדכנים אותם שאי אפשר כרגע להתקדם קדימה".

הוא מסביר כי גם לחזור אחורה זה בעייתי כי יש מלא שלג וההליכה מסוכנת. "החבר'ה שאמרו להם להמשיך הלאה הגיעו לפה קפואים ואמרו שהיו מפולות שלגים בדרך ואנחנו לא מוכנים לקחת את הסיכון", אמר. "אני לא מבין למה לא מחלצים אותנו, ולא רק שלא מחלצים, ממשיכים לשלוח לכאן אנשים. כרגע אנחנו 14 ישראלים תקועים פה, במקום השלושה שהיינו".

לטענתו של ברק, "הנפאלים אומרים לתיירים שזה בסדר כי הם לא רוצים שהטרק ייפגע ברמה הכלכלית. במשרד החוץ ובשגרירות אומרים לנו להמתין ושיחלצו אותנו, אבל זה לא נראה ככה. מה שכרגע אנחנו יודעים זה שמחר אולי אמור להגיע הצבא הנפאלי במימון של ישראל כדי לחלץ אותנו. אבל ככה זה כמעט כל יום. אתמול אמרו שמסוקים לא יכולים לנחות כאן, אבל אז ראינו מסוקים צרפתים".

הוא ממשיך בהאשמות קשות על תפקוד הרשויות המקומיות: "הנפאלים ידעו שיש נעדרים והרוגים והם פשוט מעבירים מידע שקרי לחלק מהתיירים ולא מסבירים להם את הסכנה של להמשיך פנימה".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "המקרה מוכר, משרד החוץ מטפל בזה אל מול הרשויות בנפאל וחברות הביטוח".