ישראלים שנפגעו באסון בנפאל: "חשבנו שכולנו עומדים למות"

מלבד שלושת ההרוגים במפולת השלגים, מטיילים ישראלים נוספים נפגעו באסון וחוו שעות קשות ומורטות עצבים ברכס האנאפורנה. בשיחה עם חדשות 2 Online הם משחזרים. "אתה לא רואה כלום, הייתה סופה מטורפת והטמפרטורות הגיעו למינוס 25-20 מעלות", אמר אחד מהם. מטיילת סיפרה: "איבדתי את כל האנשים שהייתי אתם"

ככל שנוקפות השעות מאז מפולת השלגים הקטלנית, שגבתה את חייהם של עשרות מטיילים בנפאל ובהם שלושה ישראלים, זורמות עוד ועוד עדויות של ישראלים שהיו ברכס האנאפורנה בעת שאירע האסון מספרים על השעות הקשות, הכאב והפחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אמרו לנו שאם לא נצא מכאן, נמות כולם ביחד", סיפר צעיר ישראלי שנפצע בסופה ומאושפז בבית החולים בקטמנדו. מטיילת אחרת הוסיפה: "מצאתי את עצמי תקועה עמוק בשלג, חשבתי שאני עומדת למות".

אחד המטיילים שנפגע סיפר כי אחרי שהסבל המקומי שהיה עמם התריע כי אם לא יתחילו ללכת, הם ימצאו את מותם על ההר הוא התחיל ללכת לבד בתוך הסופה. "המשכתי ללכת עד עשר בלילה. אתה לא רואה כלום, היו סופות מטורפות, אמרו לנו שהטמפרטורות היו בסביבות מינוס 20-25 מעלות".

נמשכים מאמצי חילוץ המטיילים (AP)

לירון קהאן, מטיילת נוספת שחולצה, סיפרה בריאיון ל-AP על השעות הקשות שעברו עליה על ההר בזמן הסופה. "איבדתי את הקבוצה שלי, איבדתי את כל האנשים שהייתי איתם ולא ראיתי כלום", שחזרה את שאירע. "בחור נפאלי שמכיר את הדרך ראה אותי וביקש ממני להישאר איתו, הוא פשוט גרר אותי, הוא גרר אותי עד חנות התה. כולם היו מפוחדים שם. חשבנו שנמות כולנו". 

לדבריה, במשך זמן רב המטיילים במקום לא ידעו מה עליהם לעשות. "זה היה מצב לא בטוח. ידענו שאם אנחנו הולכים זה מסוכן ואם אנחנו נשארים זה גם מסוכן, לא הצלחנו להודיע לאף אחד על המצב".

גם יעקב מרגוליס ששהה באותה עת על ההר ונפגע קל, מספר על רגעי החרדה. "עשינו את המסלול שעקף את האנאפורנה אני חושב שזה היה היום העשירי. הגענו לפס בגובה 5,400 מטרים ואז , כשהבוקר בא זה התחיל - שלג כבד מאוד, סופה מאוד חזקה". הוא הוסיף כי למרות תנאי מזג האוויר, המדריך הנפאלי אמר לקבוצה שאפשר להמשיך בטיול. "בערך ב-12:00, חלק הגיעו לפס חלק עוד לפני. מהנקודה הזו ראינו שהסופה הייתה מאוד קשה. התלבטנו מה לעשות - לרדת או להישאר במעבר?".

"הנפאלים ממשיכים להזרים עוד אנשים לתוך המסלול"

מיה אורה, מטיילת ישראלית נוספת שהייתה במסלול בעת שהכתה הסופה, סיפרה כי אי אפשר היה להמשיך ולעמוד באותו המקום. "לא הייתה שום אפשרות להישאר שם בגלל המחסור בחמצן, לכן הרוב חשבו שאין שום ברירה וצריך ללכת", הסבירה. "ממש לא ידענו מה קורה, היינו מנותקים. אין קליטה בהרבה מקומות בנפאל, אנחנו לא יודעים איפה כל האנשים".

צחי קולומבוס, שבנו ברק תקוע באמצע מסלול האנאפורנה, סיפר לחדשות 2 Online כי הוא יצא לפני 12 יום וכעת נמצא באכסנייה האחרונה לפני הפס שבו אירעה המפולת. קולומבוס תקוע יחד עם ישראלים אחרים, שכמה מהם היו אלו שהזעיקו את הנציגויות הישראליות מיד לאחר האסון וכעת אומרים להם - לטענתו - להישאר במקום.

"במקום לחלץ אותם משם, הנפאלים ממשיכים להזרים עוד אנשים לתוך המסלול, כנראה כדי לשדר עסקים כרגיל", אמר קולמבוס. "בני וחבריו לא מוכנים להסתכן ולרדת בעצמם מההר לאור העובדה שמקרה כזה קרה ויכול לקרות בשנית". האב המודאג הוסיף כי "במשרד החוץ אומרים להם להמתין שם יומיים שלושה ושהמקום אינו תחת סיכון, אבל הם מעוניינים שיחלצו אותם".