אירן חושפת: אלו שירותי הביון שלנו

לרגל ציון 30 שנה להיווסדם, אירן הסירה את הלוט מעל סוד מבנה שירותי המודיעין שלה. השר לענייני מודיעין סיפר על מבנה המועצה המפקחת על סוכנויות הביון ואת הקשר למשמרות המהפכה. "אנו מודים להם שהם מגנים על תוכנית האטום", אמר גורם בכיר

2 זרועות ביון למשמרות המהפכה. ארכיון (רויטרס)

אירן חשפה לראשונה מאז 1979 את מבנה מערך המודיעין שלה - זאת לרגל ציון 30 שנה להקמת שירותי הביון במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במגזין בשם "30 שנים של מסירות שקטה", הציג השר לענייני מודיעין, מחמוד עלאווי את מבנה המועצה המפקחת על 16 סוכנויות המודיעין השונות. בנוסף ציין כי משמרות המהפכה מפעילות בעצמן בנפרד עוד שתי סוכנויות ביון משלהן.

גורם בכיר בתחום אבטחת הגרעין שיבח את שירותי המודיעין, לרגל האירוע, על הסיוע בהגנה על פרוייקט האטום של הרפובליקה האסלאמית.

אירן מתמודדת בשנים האחרונות עם ריגול נגדי הכולל מתקפות סייבר ואלו מהוות אתגר משמעותי עבור שירותי הביון במדינה. בעבר האשימו בטהרן את ישראל וארה"ב במתקפה משולבת, שבמסגרתה נחטפו מדעני גרעין ונעשתה חבלה מכוונת בעזרת תולעת שהוחדרה למחשבים האירניים והביאה בסופו של דבר ב-2010 לעצירת פעולת העשרת האורניום.

בתגובה לכך, פיתחה אירן, לפי הדיווח, יכולות לביצוע מתקפות סייבר בעצמה. מעת לעת מודיעים גם ברפובליקה האסלאמית על מעצרם של חשודים בריגול או בניסיונות לחבל במתקני הגרעין.