"נגביר השת"פ עם רוסיה נגד דאע"ש"

כבר עשרות שנים ששוררת מתיחות בין ארה"ב ורוסיה. נדמה שהדבר העיקרי שמצליח לקרב כעת בין שתי המדינות הוא החשש מהתחזקותו של ארגון הטרור הקיצוני דאע"ש. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי טוען כעת כי הוא ושר החוץ הרוסי הסכימו להגביר את שיתוף הפעולה המודיעיני נגד הארגון

"נגביר את שיתוף הפעולה". קרי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר הערב (שלישי) כי הוא ועמיתו, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הסכימו להגביר את שיתוף הפעולה המודיעיני על פעילותו של ארגון האסלאם הקיצוני דאע"ש בעירק ובסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הצעתי לשר החוץ הרוסי לברוב שנגביר את שיתוף הפעולה המודיעיני בינינו נגד ארגון דאע"ש ונגד ארגוני טרור נוספים הפועלים כיום באזור", אמר הערב קרי, "אכן הסכמנו לעשות זאת".

קרי אמר כי במהלך הפגישה בינו לבין לברוב, שנמשכה יותר משלוש שעות בפריז, דנו שני השרים הבכירים בשאלה אם רוסיה תוכל לעשות יותר כדי לתמוך בכוחות הביטחון של הממשל העירקי הנלחמים בדאע"ש.

נועדו במשך יותר מ-3 שעות. לברוב וקרי (רויטרס)

עדות חדשה: "דאע"ש משתמש בנשק כימי"

אמש פורסמה תמונה חדשה מאזורי הקרבות של ארגון המדינה האסלאמית, שעשויה לספק הוכחה נוספת לשימוש של פעילי הארגון בנשק כימי נגד אזרחים. בתמונה שצולמה לפני כשבועיים בעיר ארסל שבצפון מזרח לבנון, שם נלחמים חיזבאללה והצבא המקומי בדאע"ש, תועדו מיכלים ושקיות בהם מה שנראה כמו נשק כימי. לטענת הלבנונים, הנשק המדובר נתפס בידיהם של פעילי המדינה האסלאמית שחוסלו בלחימה.

במקביל, דוח של חוקר במרכז הבינתחומי בהרצליה חושף עדויות של כורדים, שנלחמו מול דאע"ש בצפון סוריה, וטוענים כי הארגון עושה שימוש בנשק כימי. לדבריהם, בשבועות האחרונים החלו הפעילים להשתמש בנשק המסוכן, אותו השיגו כשהשתלטו על מחסני תחמושת במדינה.

ארכיון (רויטרס)

אכן, לא מן הנמנע שעם היחלשותו של אסד ואובדן מעוזי שלטון לידי המדינה האסלאמית, שמים פעילי הארגון את ידיהם גם על נשק כימי. לאחרונה, פרסם האו"ם כי לפחות שמונה אחוזים מהנשק הכימי הסורי עדיין נמצא בידי השלטון. גם גורמים בסוריה הודו כי קיימים ארבעה מתקנים, בהם מכון מחקר ומכון ייצור - שהם עדיין לא חשפו ונמצאים בידיהם.

בישראל מסתכלים בדאגה אחר המידע על הנשק הכימי וחוששים כי ככל שלוחמי דאע"ש מתקרבים לגבול, אין מניעה שיעשו שימוש במתווה הלחימה הזה גם נגד סיורים של הצבא בחרמון וברמת הגולן. עם זאת, בשלב זה הופסקו הייצור וחלוקת ערכו המגן.