גורם בממשל הצרפתי: "עוד יהודים התגייסו לדאע"ש"

מקור צרפתי בכיר חשף בשיחה עם חדשות 2 Online כי היהודייה מצרפת שהצטרפה לארגון הטרור היא לא היחידה. עפ"י נתוני משרד הפנים בצרפת, יהודים נוספים עשו זאת. "מחפשים דרכים למנוע זאת", אמר הגורם

לוחמת דאע"ש, ארכיון (רויטרס)

חשיפה: נראה שהצעירה היהודייה מצרפת עליה דווח כי התגייסה לארגון המדינה האסלאמית דאע"ש היא ממש לא היחידה. גורם בממשלת צרפת אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי על פי נתונים שאסף משרד הפנים במדינה, ישנם עוד מספר אנשים ממקור יהודי שהצטרפו לשורות הארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש יותר מ-1,000 צרפתים שהצטרפו לארגון הקיצוני, ויש דיונים בלתי פוסקים על איך אפשר למנוע זאת כולל שלילת זכויות וכדומה, מתוכם, על פי מידע שיש לנו יש אנשים שהם ממוצא יהודי - חלקם גם התאסלמו, חשוב לציין כי מדובר בקומץ קטן על פי הערכות שלנו ולא במגמה מטרידה".

במקביל פועלים כעת בממשלת צרפת לאתר את אותם אנשים - אך שם מדגישים כי הם לא מסווגים את המקרים לפי יהודי או לא יהודי. "אנו לא מסתכלים על הדת אלא על המדינה - אם הם צרפתים, רובם על פי המידע שאספנו היו מנותקים מהקהילה המקומית, וחיו חיים חילוניים, אבל אנחנו עוד מאמתים את המידע". על פי אותו גורם רשמי, לא מדובר במספרים גדולים אלא בבודדים.

לוחמי דאע"ש, ארכיון (רויטרס)

היהודייה הראשונה בדאע"ש

ביום שישי האחרון חשפו שירותי הביון בצרפת כי נערה יהודייה הצטרפה לארגון. על פי הדיווח, לפחות 100 צעירות יצאו את גבולות המדינה בשבועות האחרונים והצטרפו לאנשי דאע"ש בסוריה. חקירת שירותי הביון חשפה כי הנערות גויסו לארגון באמצעות תאים רדומים שפעלו ברחבי צרפת, במטרה לאתר נשים צעירות הסובלות מבעיות זהות.

עם זאת, אותן נשים אינן לוחמות בזירות הקרבות בעירק ובסוריה, אלא נשלחות לשטחים שנכבשו על ידי המדינה האסלאמית על מנת לשמש שפחות ורעיות עבור הג'יהאדיסטים.

"זוהי שיחת היום בקהילה היהודית בצרפת ואסור לזרוק שמועות לאוויר ועדיין אין לנו הוכחות חותכות שזה באמת קיים", אמר לחדשות 2 Online מאיר חביב, חבר הפרלמנט הצרפתי. "משרד הפנים מנסה לאתר את כולן ואת משפחותיהן, גם את זו של היהודייה. אני לא תופס מדוע יהודיה תלך לדאע"ש ייתכן שהיא חצי מוסלמית".

לדבריו, הוא נמצא בקשר עם שר הפנים בנושא הזה וטרם קיבל מידע רשמי או שמע על כך. "אם יש יהודיה שהלכה לדאע"ש זה באמת סוף העולם וזה הרבה יותר מורכב ומסובך", אמר חביב. "אנחנו מתמודדים על יותר מאלף צרפתים שעשו זאת".

עיתונאי צרפתי יהודי שעובד בפריז אמר כי מתחקיר שהוא עשה מדובר בבחורה יהודייה תושבת פריז. "היא נפגשה גם עם גורמים במרכז נגד קיצוניות דת לפני שהיא נסעה וכעת מנסים לאתר אותה", הוא סיפר. "היא רצתה לנסוע לסוריה לפי הגורמים ששוחחתי איתם".

לוחמת דאע"ש, ארכיון (רויטרס)

"מדאיג אותנו מאוד"

רב בקהילה היהודית בצרפת אמר כי הנושא מדאיג רבים בקהילה. "לא ייתכן שדבר כזה יקרה, השמועות הן רבות ואנו מקווים שגורם רשמי יעדכן אותנו בנדון", אמר הרב. "יש האומרים שזו יהודיה שהמירה את דתה, וזה גם מדאיג".

יהודייה תושבת מרסיי אמרה כי ממה שהיא יודעת הצעירה הגיעה דווקא ממרסיי. "כולנו רוצים לדעת מה היא ומה סיפורה, ולמה היא עשתה זאת", אמרה. "יש שאומרים שזה מידע לא נכון שהופץ רק כדי להשחיר את היהודים כאן, שמספק סובלים מאנטישמיות".

במהלך החודשים האחרונים הגיעו אזרחים רבים ממדינות המערב לסוריה ועירק על מנת לסייע לחמושי המדינה האסלאמית לכבוש שטחים נוספים. מבדיקה עולה כי לרוב מדובר באזרחים המגיעים מבית מוסלמי.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv