פרס נובל בכלכלה לפרופסור מצרפת

ז'אן טירול הצרפתי חקר את השווקים המונופולים - מחקר שייתן לו את הכבוד הגדול ביותר בעולם המדע. "הוא אחד הכלכלנים המשפיעים ביותר בזמננו", נכתב בהחלטת ועדת הפרס. הכרזת פרס הנובל בכלכלה סוגרת את שבוע ההכרזות על הזוכים

שבוע הנובל מגיע לסיומו בהכרזה חגיגית: הוועדה המלכותית השוודית הכריזה היום (שני) על הזוכה האחרון בפרס הנובל לשנת 2014, פרס הנובל במדעי הכלכלה. פרופסור ז'אן טירול הצרפתי, שחקר את השווקים המונופולים, הוא שיקבל את הפרס על מחקרו בתחום שווקים מונופליסטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ועדת הפרס כתבה בהחלטתה כי "ז'אן טירול הוא אחד הכלכלנים המשפיעים ביותר של זמננו. הוא ערך מחקר תיאורטי חשוב במספר תחומים, אבל יותר מכל הוא הסביר איך להבין ולהסדיר שווקים עם כמה חברות חזקות. תעשיות רבות נשלטות על ידי מספר קטן של חברות גדולות או אפילו מונופול יחיד. שווקים כאלה גורמים לעתים קרובות להשפעות חברתיות לא רצויות, מחירים גבוהים יותר מאלה שנקבעים על ידי עלויות, או חברות יצרניות ששורדות על ידי חסימת כניסה של גופים וחברות חדשות ויעילות יותר".

פרס נובל בכלכלה הוא אינו חלק ממורשתו של אלפרד נובל. הפרס מוענק על ידי האקדמיה השוודית המלכותית למדעים, ורק משנת 1969 הוא מוענק ביוזמת בנק שבדיה ולא מתחילת המאה כמו פרסי נובל האחרים. הזוכים בפרס יקבלן 10 מיליון קרונות שוודיות, שהן בערך מיליון אירו. בשנת 2005 זכה בפרס הפרופסור הישראלי למתמטיקה, ישראל אומן, על מחקרו בתחום תורת המשחקים.

בשבוע האחרון האקדמיה הכריזה על פרס הנובל בפיזיקה שהוענק לאיסאמו אקאסקי, הירושי אמאנו וסוג'י נקאמורה על המצאת נורת הלד. בנוסף הכריזה הוועדה על הזוכים בפרס נובל בכימיה - אריק בטציג, שטפן הל וויליאם א' מורנר על פיתוח הנאנוסקופ.

הפרס לרפואה ניתן לג'ון אוקיף ובני הזוג אדווארד ומיי-בריט מוזר על גילוי התאים במוח שאחראים ליכולת ההתמצאות והניווט. פרס הנובל בספרות ניתן לסופר הצרפתי פטריק מודיאנו ופרס הנובל היקרתי ביותר, פרס נובל לשלום, ניתן השנה לאבירי זכויות הילדים קאילאש סטיארת'י ההודי ומלאיה יוספזאי הפקיסטנית בת ה-17.