טורקיה מאמנת לוחמים נגד דאע"ש

לראשונה מאז תחילת המערכה נגד ארגון הטרור הרצחני, אפשרה טורקיה לארה"ב לפעול מבסיסיה ולאמן "לוחמים סורים מתונים". הכוחות הכורדים מנהלים קרבות בלימה בקובאני

כוחות דאע"ש, ארכיון (רויטרס)

שובר השוויון שיכריע את ארגון הטרור? למרות האיום הטריטוריאלי, סירבה טורקיה עד כה לסייע באופן ניכר למאמץ נגד דאע"ש. לאחרונה, עם זאת, החלה טורקיה לאמן "כוחות אופוזיציה סורים מתונים" שיילחמו נגד דאע"ש. כמו כן, בניגוד לעמדות המוצהרות הראשונית, טורקיה אפשרה לראשונה לארצות הברית להשתמש בבסיסיה הצבאיים במערכה נגד ארגון "המדינה האסלאמית"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היועצת האמריקנית לביטחון לאומי, סוזן רייס, חשפה אמש (ראשון) את המדיניות החדשה של טורקיה. בריאיון לרשת NBC הוסיפה רייס כי הממשל האמריקני "מקבל בברכה" את הסיכום החדש עם טורקיה, שבמרכזו שימוש בבסיס האווירי אינצ'ירליק בדרום המדינה.

"טורקיה אפשרה לנו לאחרונה להשתמש בבסיסיה ובשטחה כדי לאמן כוחות מתונים", הוסיפה רייס, שציינה כי הדבר מאפשר לארצות הברית "להשתתף בפעילויות נוספות בתוך עירק וסוריה". היועצת של אובמה הבהירה כי למרות הסכנה הביטחונית הנשקפת מהארגון, ארצות הברית ואירן אינן משתפות פעולה בנושא.

במקביל נמשכים הקרבות בקובאני הסמוכה לגבול הסורי-טורקי, ופליטים רבים ברחו למחנות פליטים בתוך טורקיה. על פי ההערכות, כ-200 אלף איש נמלטו עד כה מאימת דאע"ש. הלוחמים הכורדים באזור, שביקשו מארצות הברית להגביר את תקיפותיה באזור, בולמים ביממה האחרונה את "המדינה האסלאמית" , שבתגובה הוציא לפועל פיגועים קטלניים בתוך עירק, בהם נהרגו עשרות כורדים.

ה"דובר" של דאע"ש: מצפה לכם הפתעה איומה

אמש פרסם ארגון הטרור האסלאמי הקיצוני סרטון נוסף של השבוי הבריטי ג'ון קנטלי, שהפך למעשה לדובר לא רשמי של הארגון. בסרטון הזהיר קנטלי כי "כל מי שמקווה שתהיה פעולה מסודרת וכירורגית מבלי ללכלך את הידיים - יופתע בצורה איומה.

"לעת עתה ארצות הברית מתמקדת בתקיפות אוויריות ובסיוע הומניטרי בעירק ובניסיון להרגיע את הציבור בבית", הוסיף קנטלי, צלם עיתונות בן 43  שנלכד על ידי אנשי דאע"ש בצפון סוריה ב-2012 כשעבד כפרילנסר, לאחר ששב למדינה. בעבר הופיע קנטלי במספר סרטוני תעמולה של הארגון.

בסרטון התייחס קנטלי גם לשלושת העיתונאים שראשם נערף על ידי דאע"ש, אך לא מזכיר את אלן האנינג - העיתונאי האחרון שנרצח. עקב כך ההערכה היא כי ייתכן שהסרטון צולם לפני ההוצאה האחרונה להורג.