התקרית המביכה של זוכה פרס נובל בנמל התעופה

כשניסה בריאן שמידט, חתן פרס נובל לפיזיקה ב-2011, להראות לסבתו את המדליה היוקרתית שבה זכה – הוא נתקל במכשול בלתי צפוי. המאבטחים בנמל התעופה בנברסקה שבארצות הברית עצרו ותחקרו אותו בעקבות הזהב הטהור שנמצא בתיקו

המדליה הנחשקת (יח"צ)

עם ההכרזה על זכייתו בפרס נובל לפיזיקה ב-2011, זכה בריאן שמידט לכבוד רב בקרב עמיתיו למקצוע ובעולם המדע כולו, אך כעת מתברר כי היו גם מי שהתרשמו הרבה פחות מהישגו של המדען.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר לאחר זכייתו החליט שמידט לבקר את סבתו המתגוררת בנברסקה ולהראות לה את המדליה היוקרתית, אך למרבה הפתעתו - המאבטחים בנמל התעופה החליטו לעצור ולחקור אותו בדבר מדליית הזהב שנמצאה במזוודתו.

"יכולתי לראות עליהם שהם מבולבלים", סיפר שמידט בהרצאה שקיים לאחרונה בניו יורק. "המדליה הוחזקה בתוך תיק הלפטופ שלי ומכיוון שהיא עשויה מזהב טהור - היא סופגת את כל קרני הרנטגן ונראית שחורה לחלוטין במכונת השיקוף".

שמידט מקבל את פרס נובל (AP)

"הם אמרו לי 'אדוני, יש משהו בתוך התיק שלך, מה נמצא בקופסה?', ואני עניתי 'מדליית זהב גדולה'", סיפר. "בשלב הזה הם פתחו את הקופסה ושאלו אותי מי נתן לי את המדליה. 'מלך שוודיה', עניתי להם".

"'למה הוא נתן לך את המדליה?', שאלו אותי המאבטחים, ואני עניתי: מכיוון שעזרתי לגלות שקצב התפשטות היקום מואץ'". בשלב הזה, כך מספר שמידט, החלו המאבטחים בנמל התעופה לאבד את חוש ההומור שלהם. רק לאחר שסיפר להם כי מדובר בפרס נובל וכי לקח אותו עמו על מנת להראותו לסבתו - שחררו אותו המאבטחים לדרכו.

את הסיפור יוצא הדופן חלק שמידט עם הנוכחים באירוע חגיגי לרגל תחילת העבודות של אחד ממצפי הכוכבים הגדולים בעולם - מצפה שצפוי להיפתח בצ'ילה בשנת 2020. במהלך האירוע סיפר שמידט גם כי היה עסוק בבישול ארוחת הערב כשקיבל טלפון ובו התבשר על זכייתו.

"זה לא שאתה מקבל איזו אזהרה מוקדמת", סיפר שמידט. "הם פשוט מתקשרים אליך, במקרה שלי באמצע הכנת ארוחה ואומרים 'הלו? זכית בפרס נובל לפיזיקה".