החל מהיום: ארה"ב תבדוק את הנוסעים ממערב אפריקה מחשש להתפשטות האבולה

החשש מהתפשטות הנגיף הקטלני שכבר גבה את חייהם של אלפים במערב אפריקה מגיע גם לארצות הברית: לאחר שחולה אמריקני ראשון מת השבוע מהמחלה, יחלו היום בנמל התעופה קנדי שבניו יורק לבדוק את כל הנוסעים הנכנסים ממערב אפריקה. הבדיקות ייערכו בקרוב בעוד 4 נמלי תעופה נוספים במדינה

נוסעים ממערב אפריקה ייבדקו (רויטרס)

הנוסעים ממערב אפריקה תחת זכוכית מגדלת: החל מהיום (שבת), יבצעו רשויות הבריאות האמריקניות בדיקות מקיפות בקרב נוסעים ממדינות במערב אפריקה - זאת עקב החשש מהתפשטות נגיף האבולה הקטלני בארה"ב, לאחר שכבר גבה את חייהם של אלפים בסיירה ליאון, ליבריה וגינאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הליך הבדיקה, שיחל היום בנמל התעופה JFK שבניו יורק ובהמשך יתרחב לעוד 4 נמלי תעופה מרכזיים במדינה, נציגי הרשויות האמריקנים יסרקו את הנוסעים במכשירים מיוחדים שימדדו את חום גופם. בנוסף, הם יתבקשו למלא שאלון של המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן, בו ימסרו מידע מפורט על פעילותם במערב אפריקה.

החולה האמריקני הראשון שמת מהמחלה (AP)

בארה"ב החלו בהליך הבדיקות לאחר שאזרח אמריקני ראשון, תומאס אריק דאנקן, מת לפני 3 ימים מהמחלה בבית החולים בדאלאס, טקסס.  דאנקן נחשף למחלה לאחר שביקר את משפחתו בליבריה במערב אפריקה וחזר לארה"ב בסוף החודש שעבר. הוא נכנס לתחומי ארה"ב לאחר שהצהיר בשאלון בשדה התעופה שלא בא במגע עם חולים במחלה, ולאחר שלא הראה תסמיני חום. מאוחר יותר טענו בכירי ממשל בליבריה כי הוא שיקר, וכי בא במגע עם אישה בהריון, שמתה מאוחר יותר מאבולה.

אובמה: המלחמה באבולה - בראש סדר העדיפויות

לאחר היוודע דבר מותו של האזרח האמריקני הראשון, התייחס נשיא ארה"ב למלחמה בנגיף האבולה, ואמר כי מבחינת ארצו, מדובר במאבק עיקש בהתפשטות הנגיף, שניצב במקום הראשון בסדר העדיפויות הלאומי.

המאבק באבולה - במקום הראשון. אובמה (רויטרס)

לדברי אובמה, ששוחח עם קציני צבא בכירים, קיימים שני איומים מרכזיים על ארה"ב: מגפת האבולה - ודעא"ש. "הטיפול במגפת האבולה נמצא בעדיפות ביטחונית עליונה" אמר נשיא ארה"ב, שהוסיף כי הוא רואה במגפה יותר מאשר עניין הומניטרי.

אובמה הסביר כי קיימת חשיבות עליונה ליישום נהלי הבדיקות החדשים בשדות התעופה ברחבי ארה"ב, כצעד מניעה להתפשטות המגפה. בהתייחסו למקרה המוות הראשון של אזרח אמריקני כתוצאה מהמגפה אמר הנשיא: "אין מרווח לטעויות. אם לא נדקדק ביישום הנהלים נעמיד בסכנה את אזרחינו".