ארגון הבריאות העולמי: יותר מ-4,000 מתו מנגיף האבולה

לדברי הארגון, הווירוס כבר גבה את חייהם של 4,033 בני אדם במערב אפריקה, מתוך 8,399 נשאים. רוב המקרים - בגינאה, ליבריה וסיירה-לאון. האו"ם: מספר הנדבקים מכפיל את עצמו בכל שלושה-ארבעה שבועות

אילוסטרציה (AP)

ארגון הבריאות העולמי הודיע היום (שישי) כי נגיף האבולה הקטלני כבר גבה את חייהם של כ-4,033 בני אדם מתוך 8,399 נשאים - רובם במערב אפריקה. בנוסף, האו"ם דיווח כי מספר מקרי ההידבקות באבולה (קדחת דימומית) מכפיל את עצמו בכל שלושה-ארבעה שבועות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התפשטות הווירוס הנוכחית, שמוגדרת כגדולה וכחמורה ביותר בהיסטוריה, החלה לפני כחצי שנה. המקרה הראשון, על פי ארגון הבריאות העולמי, אותר בגינאה. המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהנגיף הן גינאה (2,316 מקרי מוות), ליבריה (778 מקרי מוות) וסיירה-לאון (930 מקרי מוות). בהתפרצות נוספת, בקונגו, מתו 43 בני אדם מתוך 71 הנושאים את הנגיף.

לפני מספר ימים אובחנה אחות בבית חולים בספרד כנשאית הראשונה של נגיף האבולה במדינה. משרד הבריאות הספרדי אישר כי נדבקה לאחר שטיפלה בכומר שנשא את המחלה ואף מת ממנה.

שרת הבריאות של ספרד סיפרה במסיבת עיתונאים כי פרוטוקול החירום הופעל לאחר שאושר כי האחות אכן לוקה במחלה והיא הושמה בבידוד. צוות בית החולים בו נדבקה האחות נמצא כעת תחת מעקב על מנת לוודא כי לא נדבקו גם הם.

חיטוי ביתו של תומאס אריק דאנקן (רויטרס)

חולה אמריקני ראשון מת מהנגיף; אובמה: "עדיפות ביטחונית עליונה"

השבוע, לאחר שחולה אמריקני ראשון מת כתוצאה מהנגיף, התייחס הנשיא אובמה למלחמה באבולה ואמר כי מבחינת ארצו מדובר במאבק עיקש בהתפשטות הנגיף, ש"ניצב במקום הראשון בסדר העדיפויות הלאומי".

לדברי אובמה, ששוחח עם קציני צבא בכירים, קיימים שני איומים מרכזיים על ארצות הברית: מגפת האבולה ודעא"ש. "הטיפול במגפת האבולה נמצא בעדיפות ביטחונית עליונה" אמר והוסיף כי הוא רואה במגפה "יותר מאשר עניין הומניטרי".

אובמה הסביר כי קיימת חשיבות עליונה ליישום נהלי הבדיקות החדשים בשדות התעופה ברחבי ארצות הברית, כצעד מניעה להתפשטות המגפה. בהתייחסו למקרה המוות הראשון של אזרח אמריקני כתוצאה מהמגפה אמר הנשיא: "אין מרווח לטעויות. אם לא נדקדק ביישום הנהלים נעמיד בסכנה את אזרחינו".

תומאס אריק דאנקן, אזרח אמריקני שאובחן כחולה באבולה, מת ביום רביעי בבית החולים בדאלאס, טקסס והפך לאמריקני הראשון שמת כתוצאה מהנגיף הקטלני.

דאנקן נחשף למחלה לאחר שביקר את משפחתו בליבריה במערב אפריקה וחזר לארה"ב בסוף החודש שעבר. ליבריה היא אחת המדינות בהן הכתה האבולה באופן הקשה ביותר. הוא נכנס לתחומי ארה"ב לאחר שהצהיר בשאלון בשדה התעופה שלא בא במגע עם חולים במחלה, ולאחר שלא הראה תסמיני חום.