הנערה מלאלה בת ה-17 זכתה בנובל לשלום

הנערה הפקיסטנית ששרדה ניסיון התנקשות של הטאליבן זכתה בפרס היוקרתי בזכות פועלה למען חינוך לנשים ולשוויון בארצה. יחד עמה זכה קאליאש סאטירתי ההודי על מלחמתו בעבדות. "הם לחמו באומץ נגד הדיכוי", הסבירו אנשי הוועדה את החלטתם

באוסלו בירת נורווגיה הכריזה ועדת פרס נובל כי הזוכה בפרס היוקרתי לשלום לשנת 2014 היא מלאלה יוסופזאי, הנערה הפקיסטנית בת ה-17 ששרדה ניסיון התנקשות של הטאליבן ולמרות פציעתה הקשה המשיכה להילחם עבור זכויות נשים וילדים בארצה. יחד עמה זכה קאליאש סאטירתי ההודי על מאבקו נגד עבדות בקרב ילדים בארצו. את ההכרזה על זכייתה העברנו בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ועדת הנובל החליטה לעניק את הפרס לשלום לשני תלמידים, אחת פקיסטנית מוסלמית והאחר תלמיד הינדי על מאבקם בדיכוי של ילדים וצעירים ועל הזכות של כל הילדים לחינוך", הדגישו נציגי הוועדה את ההחלטה. מלאלה בת ה-17 הייתה אחת המועמדות הבולטות לזכות בפרס היוקרתי כבר בשנה שעבר, אך נאלצה לצפות בארגון למניעת אי הפצת נשק כימי זוכה בו לבסוף.

הזוכה המאושרת, מלאלה (רויטרס)

"בכל העולם צריך כבד את הזכויות של צעירים, במיוחד באזורים שבהם יש סכסוכים, הפרת הזכויות של הילדים מבטיחה את מעבר האלימות מדור לדור", הוסיף נציג הוועדה את המניע להחלטה. "ילדים חייבים לקבל גישה לבית ספר ולא לעבור ניצול מכל סוג".

מלאלה התפרסמה כבר בגיל צעיר כשעמדה מעל בימת האו"ם ונשא נאום מרגש שבו הצהירה: "אני זכאית לחופש, זכאית ללמוד, זכאית לשוויון". חודשים ספורים לאחר מכן קבוצת לוחמי טאליבן עצרה את משאית בית הספר שבה נשאה וירתה בה בראשה, וזאת רק בגלל שהייתה נערה מוסלמית.

היא נפצעה באורח אנוש, וטופלה במשך חודשים ארוכים בבית החולים בלונדון. לאחר שבעולם כולו התפללו לשלומה, היא שוחררה בינואר 2013 מבית החולים כשהיא מבהירה שבכוונתה להמשיך במאבק. "כשאני רואה ילדים לומדים בבית ספרי, אני אומרת לטאליבן, אתם חייבים להעניק לנו את הזכות ללמוד", אמרה אז.

הזוכה ההודי, ארכיון (AP)

הזוכה ההודי בפרס, סטיארתי, הוא מנהיג חברתי שהוביל מספר מחאות לא אלימות בארצו על פי הרוח של מהטמה גנדי. המחאות עסקו בניצול המחפיר של ילדים למטרות רווח בארצו. הוא ניהל הפגנות במספר אזורים ומפעיל מרכזי תמיכה לילדים שנפלו קורבן לניצול ברחבי הודו. על פי הערכות הוא הציל יותר מ-80 אלף ילדים מעבדות.