דיווח: הפיצוץ באתר הגרעין באירן – פעולה מכוונת של מדינה זרה

באירן טוענים בתוקף כי הפיצוץ באתר הגרעיני פרצ'ין היה תאונת עבודה, אולם דיווח שמגיע מהעיתון הכווייתי א-ראי טוען כי לא כך פני הדברים. לפי הדיווח, מדינה זרה היא שביצעה את התקיפה כדי לסכל הרכבתם של ראשי נפץ גרעיניים על טילים בליסטיים

תאונת עבודה או תקיפה מכוונת? העיתון הכוויתי א-ראי דיווח היום (חמישי) כי הפיצוץ שאירע בתחילת השבוע במתקן הגרעיני פרצ'ין שבאירן, לא היה תוצאה של תקלה - אלא פעולה מכוונת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הנסמך על דיפלומטים אירופים בוושינגטון, מדינה זרה היא שביצעה את התקיפה כדי לסכל ניסויים בהרכבת ראשי נפץ גרעיניים על טילים בליסטיים. עוד נטען בדיווח כי אירן ביקשה מחיזבאללה לבצע את הפיגוע שבו נפצעו שני חיילי צה"ל בהר דב בתגובה לתקיפה הזו.

אתמול, בתיעוד בלעדי שהגיע לידי רונן סלומון עבור חדשות 2 ו"ישראל דיפנס", נראו תמונות הלוויין של האתר הגרעיני בפרצ'ין שממזרח לטהרן לאחר הפיצוץ שאירע בו שלשום. בתמונות שצולמו שלשום נראה הנזק הרב שגרם הפיצוץ למבנים באתר.  

לפני. ניתוח ופענוח: ישראל דיפנס (צילום: פליאד אירבוס דיפנס)

בהשוואה של תמונות האתר לפני הפיצוץ ואחריו, ניתן להבחין בנזק גדול שנגרם לחמישה בניינים, חלקם נעלמו לחלוטין - זאת בהשוואה לתמונה שלפני הפיצוץ. שני מבנים נוספים באתר ניזוקו אף הם כתוצאה מהפיצוץ. הגורם לפיצוץ והמטרה שלשמה שימשו המבנים שניזוקו אינה ידועה.

בתחילת השבוע דיווחו כלי תקשורת אירניים על פיצוץ ושריפה במתקן הגרעין הסמוך לבירה טהרן. לפחות שני בני אדם נהרגו כתוצאה מהפיצוץ ובהם גם מומחה גרעין אירני. סוכנות הידיעות SANA דיווחה כי שריפה פרצה ב"יחידה לייצור חומרי נפץ". "למרבה הצער, בשל המקרה, שני פועלים איבדו את חייהם", נכתב בדיווח.

אחרי. ניתוח ופענוח: ישראל דיפנס (צילום: פליאד אירבוס דיפנס)

אתר אירני נוסף דיווח על פיצוץ עז, שנראה למרחק של כמה קילומטרים. במתקן בפרצ'ין מתבצעים ניסויים בהדק ניוטרונים - אותו מרעום שאמור להיות מורכב על פצצת גרעין ולבצע ביקוע גרעיני.

האירנים אינם מאפשרים לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מאז 2005 להיכנס למתקן - עובדה שמעוררת חשד לגבי מה שמתרחש בו. במשרד ההגנה בטהרן ממשיכים להתעקש כי מדובר בתקלה שנגרמה כתוצאה מפיצוץ של חומרי נפץ במקום.