המלחמה בדאע"ש: קנדה תצטרף לתקיפות

ארצות הברית וחברותיה לקואליציה נגד ארגון "המדינה האסלאמית" צפויים לקבל חיזוק לאחר שהפרלמנט הקנדי אישר את השתתפות חיל האוויר במדינה בתקיפות נגד הארגון. על פי ההחלטה קנדה תסייע אך ורק בתקיפות אוויריות ולא תשלח כוחות קרקעיים לאזורי הלחימה

הפצצת מטוסים בעירק, ארכיון (רויטרס)

כוחות הקואליציה נגד דאע"ש זוכים לחיזוק במאבקם נגד ארגון הטרור האכזרי: הלילה (רביעי) אישר הפרלמנט הקנדי את הצטרפות חיל האוויר במדינה לסייע למאמצי הקואליציה בראשות ארצות הברית נגד הארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי החלטת הפרלמנט, כלי טיס של חיל האוויר הקנדי ישתתפו בתקיפות שיבוצעו נגד מטרות הארגון בעירק. ההחלטה שהוצגה בשבוע שעבר על ידי ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר, עברה ברוב של 157 תומכים לעומת 134 מתנגדים.

במסגרת ההחלטה, קנדה תשתתף בתקיפות אוויריות בלבד נגד הארגון, ולא תשלח כוחות קרקעיים למזרח התיכון. במסגרת הצעת החוק שהביא הרפר בשבוע שעבר, ישתתף חיל האוויר במשימות למשך תקופה של חצי שנה לכל היותר.

כוחות מאירופה פעלו בעירק

החלטת הפרלמנט הקנדי התקבלה מספר ימים לאחר שבלגיה תקפה אף היא בפעם הראשונה יעדים של ארגון המדינה האסלאמית בעירק. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי במהלך טיסה מבצעית שמטרה הייתה משימת סיור באזור הקרבות עירק, זיהו הכוחות הבלגיים מתקפה של גורמים טרוריסטיים נגד כוחות ביטחון עירקיים.

"לאחר זיהוי חיובי של האיום ביקש אחד ממטוסי ה-F-16 לבצע תקיפה", נמסר בהודעת הממשל הבלגי. "המטוסים התערבו בעזרת פצצה מונחית ונטרלו באופן מידי את איום האויב".

פעילית דאע"ש בעירק, ארכיון (AP)

במקביל לגיחה הבלגית - שהפכה למתקפה הראשונה של המדינה האירופית נגד דאע"ש - החלו לפעול באזור גם כוחות אוסטרליים והולנדיים. "המטוסים ביצעו היכרות עם המרחב האווירי וביצעו משימת סיוע מעל צפון עירק", נמסר בהצהרה שפרסם משרד ההגנה האוסטרלי.

שר הביטחון האוסטרלי ומפקד הצבא הוסיפו ואמרו כי "שני מטוסים אוסטרליים חמושים יצאו לטיסה מבצעית בשמי עירק, שארכה 6-10 שעות, אך לא ביצעו מתקפות אוויריות וחזרו בשלום לבסיסם באיחוד האמירויות".