כמה עולה לארה"ב המאבק בדאע"ש?

כשלושה וחצי חודשים לאחר שהחליט הנשיא אובמה לפעול כנגד ארגון הטרור הרצחני, נחשפות העלויות הכבדות של המבצע. על פי ההערכות, כל יום בו פועל הצבא האמריקני בסוריה ועירק עולה בין 7 ל-10 מיליון דולרים. במקביל, אזרח אמריקני נעצר בשדה התעופה בחשד שניסה להצטרף לדאע"ש

עלויות יקרות. טיל טומהוק (רויטרס)

קרב יקר בדאע"ש מעבר לים: הפנטגון האמריקני הוציא עד כ-1.1 מיליארד דולרים במאבק נגד ארגון "המדינה האסלאמית" בעירק ובסוריה בשלושת החודשים האחרונים. על פי המידע שפורסם הלילה (שלישי), יותר מ-62 מיליון דולרים הוצאו על תקיפות שביצע חיל הים האמריקני באמצעות טילי שיוט מסוג "טומהוק". ההערכה בארה"ב היא כי עלות המבצע נעה בין 7 ל-10 מיליון דולרים ליום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפיקוד העליון של צבא ארה"ב הודיע כי כ-185 תקיפות בוצעו, מתוכן 47 כללו שימוש בטילי השיוט שנורו מספינות אמריקניות בים התיכון. גם השימוש במטוסי הקרב של חיל האוויר האמריקני היה ניכר עד כה, וכלל אלפי הפצצות נקודתיות. לא דווח מהן עלויות התקיפה עבור חיל האוויר האמריקני.

עיקר ההוצאה עבור חיל הים נובעת ממחירם של טילי הטומהוק שהופעלו מהמפרץ הפרסי והים האדום נגד דאע"ש וארגון ח'ורסאן המשוייך לאל-קאעידה. שמונה יעדים לפחות של ארגון ח'ורסאן הותקפו עד כה סמוך לעיר הסורית חלב, לאחר שצבא ארה"ב טען כי תא הטרור מתכנן להוציא לפועל "מתקפת טרור מיידית" נגד האינטרסים האמריקנים והמערביים במזרח התיכון.

מאבק בדאע"ש גם בתוך ארה"ב (רויטרס)

התקדמות לדאע"ש בסמוך לגבול עם טורקיה

בחודש יוני עלויות המבצע - שהתמקד בעיקר בפן ההגנתי ובהענקת סיוע לכוחות המתנגדים לדאע"ש - היו נמוכות בהרבה, אך בחודש אוגוסט החלה ארה"ב לפעול גם בצפון עירק ובספטמבר החלו המתקפות האוויריות בסוריה. כרגע פועלים יותר מ-1,300 חיילים אמריקנים בעירק והוקמו שתי מפקדות בבגדד ואירביל. כ-40 מדינות עד כה הצטרפו לקואליציה שהקימה ארה"ב.

למרות העלויות הניכרות שנחשפו, הארגון ממשיך להתקדם ולאיים בפגיעה על יבשת אירופה: אמש הניפו לוחמי הארגון דגל בעיר הסורית קובאני, הקרובה לגבול עם טורקיה. ארה"ב ביצעה מתקפות אוויריות באזור ביומיים האחרונים, אך לא הצילחה עד כה לבלום את כוחות הארגון הסמוכים לטורקיה.

המאבק בדאע"ש מתבצע גם על אדמת ארצות הברית: צעיר כבן 19 משיקגו, ארה"ב, הואשם אתמול בתמיכה בארגון הטרור דאע"ש ובניסיון להצטרף לשורות הארגון בסוריה. הנאשם, מוחמד חמזה חאן, נעצר בנמל התעופה או'הייר בעיר מכיוון שעמד להמריא לאיסטנבול בדרכו ללחימה בסוריה.