דיווח: מומחה גרעין נהרג בפיצוץ באירן

לפחות שני בני אדם נהרגו בפיצוץ המסתורי שהתרחש הבוקר במתקן הגרעין בפרצ'ין שבאירן. על פי הדיווחים, הפיצוץ הוביל לשריפה וגרם לנזק רב לבניינים סביב הבסיס הצבאי המאובטח של הרפובליקה האסלאמית

המתקן בפרצ'ין, ארכיון (AP)

אסון או חבלה? כלי תקשורת אירניים דיוחו היום (שני) על פיצוץ ושריפה במתקן הגרעין פרצ'ין הסמוך לבירה טהרן שבאירן. על פי המידע הראשוני, לפחות שני בני אדם נהרגו כתוצאה מהפיצוץ. בין ההרוגים: מומחה גרעין אירני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש סמוך לשעה 10:00 (שעון ישראל). סוכנות הידיעות SANA דיווחה כי שריפה פרצה ב"יחידה לייצור חומרי נפץ". "למרבה הצער, בשל המקרה, שני פועלים איבדו את חייהם", נכתב בדיווח. אתר אירני נוסף דיווח על פיצוץ עז, שנראה למרחק של כמה קילומטרים. במתקן בפרצ'ין מתבצעים ניסויים בהדק ניוטרונים - אותו מרעום שאמור להיות מורכב על פצצת גרעין ולבצע ביקוע גרעיני.

יצוין כי האירנים אינם מאפשרים לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להיכנס למתקן - עובדה שמעוררת חשד לגבי מה שמתרחש בו. עוד ניתן לומר כי בחודשים האחרונים העלו תמונות לווין כי תשתית חדשה הותקנה במתקנה ומכולות הוזזו ממקום למקום - דבר שעשוי ללמד על היערכות מסוימת.

(AP)

כמו כן נטען כי בעקבות הפיצוץ נוצר נזק לבניינים סביב הבסיס הצבאי. משרד ההגנה של אירן התייחס לאירוע ואמר כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מפיצוץ של חומרי נפץ וכי שני בני אדם נהרגו. לא צוינה זהותם.

סוכנות הגרעין הבינלאומית (סבא"א) טענה במשך זמן רב כי ייתכן שבמתקן מתבצעות פעילויות גרעיניות. הגישה של הפקחים למתקן נמנעה כבר בשנת 2005. בחודש שעבר דיווח הארגון כי מתבצעת פעילות אינטנסיבית במתקן, שאירן מסרבת להסביר את פרטיה.