גילו את "ה-GPS שבמוח" וזכו בפרס נובל לרפואה

החוקרים ג'ון אוקיף הבריטי-אמריקני ובני הזוג הנורבגים מיי-בריט ואדוארד מוסר הם הזוכים בפרס נובל לרפואה. החוקרים גילו כיצד המוח יוצר מפה של המרחב סביבנו ואיך אנחנו מצליחים לנווט ולהתמצא בדרכנו בסביבה מורכבת. ועדת הפרס: "פתרו בעיה שהעסיקה פילוסופים ומדענים במשך מאות שנים"

ניווטו אל הנובל: פרס נובל לרפואה לשנת 2014 ניתן השנה לחוקרי המוח, ג'ון אוקיף הבריטי-אמריקני , ולבני הזוג הנורבגים מיי-בריט ואדוארד מוסר על מחקר שערכו בעשור האחרון אודות התאים במוח האחראים על הכלים שמאפשרים לנו להתמצא במרחב - אם תרצו, ה-GPS של המוח האנושי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ועדת הפרס בשוודיה, המכונה ועדת מכון קרולינסקה, הסבירה כי החוקרים גילו כיצד המוח יוצר מפה של המרחב סביבנו ואיך אנחנו מצליחים לנווט ולהתמצא בדרכנו בסביבה מאוד מורכבת".

עוד ציינו חברי הוועדה כי השלושה הצליחו "לפתור בעיה שהעסיקה פילוסופים ומדענים במשך מאות שנים". הפרס, מלבד הכבוד לכל חוקר, הוא 8 מיליון קרונות שוודיות, קצת יותר ממיליון דולרים אמריקניים.

ההכרזה על מקבלי פרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה, היא ההכרזה הראשונה בשבוע, בו נגלה מי ייזכה בפרס לכימיה, כלכלה, ספרות ושלום. מסורת מתן הפרס החלה ב-1901 כאשר ממציא הדינמיט, אלפרד נובל לעודד ממציאים , מגלים ואנשי עסקים לקדם את האנושות.