עריק מצפון קוריאה: "קים ג'ונג און הודח"

האיש, שהיה בעל תפקיד בכיר בשירות המודיעין בדיקטטורה סיפר בסוף השבוע לכתבים בהולנד כי הדיקטטור, בן 31, הודח כבר לפני כשנה בידי בכירים ששמרו אמונים לאביו, והוא משמש כשליט בובה

הודח? קים ג'ונג און (רויטרס)

האם הרודן הצפון קוריאני קים ג'ונג און הודח מתפקידו? עריק צפון קוריאני שהיה בעל תפקיד בכיר בשירות המודיעין בדיקטטורה סיפר בסוף השבוע לכתבים בהולנד כי הדיקטטור, בן 31, הודח כבר לפני כשנה בידי בכירים ששמרו אמונים לאביו, והוא משמש כשליט בובה תחת הוראותיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול (שישי) הגיעה משלחת בכירים צפון קוריאנית לטקס הסגירה של משחקי אסיה, שהתקיימו בקוריאה הדרומית. חברי המשלחת נפגשו גם עם בכירים בממשל הדרום קוריאני. בתום הפגישה נמסר שהצדדים הסכימו לחדש את שיחות השלום שהופסקו בחודש פברואר האחרון.

בסוף החודש שעבר, לאחר חרושת שמועות, הודתה המדינה המסוגרת בעולם לראשונה בהידרדרות מצבו הרפואי של הרודן. הטלוויזיה הצפון-קוריאנית הודיעה כי מנהיגה, קים ג'ונג און, סובל מ"חוסר נחת" בשל בעיה רפואית, לאחר היעלמותו הארוכה מעין הציבור שעוררה חשדות רבים לגבי מצבו האמיתי.

קים לא צולם על ידי התקשורת בארצו מאז תחילת ספטמבר, אז הגיע עם רעייתו לקונצרט. הטלוויזיה הממלכתית הראתה כי המנהיג נעדר מהאסיפה העליונה של קוריאה הצפונית, ובסרטון ארכיון נוסף ששודר נראה כי הוא מתקשה ללכת: "העושר והרווחה של הסוציאליזם שלנו הם תודות למאמצי מנהיגינו, למרות שהוא סובל מאי נוחות", נאמר בפרשנותו של הקריין. מומחים מערביים מעריכים כי הרודן סובל מדלקת מפרקים כרונית, המקשה על תפקודו הפיזי.

היעדרותו של המנהיג משידורי התעמולה עוררה שמועות, במיוחד לאחר שהתגלה כי נפצע ברגלו: בחודש יולי האחרון שודרו באופן חריג תמונות בהן נראה הרודן הצעיר כשהוא צולע במהלך אירוע ממלכתי ופומבי לציון 20 שנים למות סבו קים איל סונג. כמו כן דווח בתקשורת המקומית כי המנהיג עלה במשקל באופן ניכר מאז עלה לשלטון בשנת 2011, לאחר שאביו מת מהתקף לב.