טורקיה תצטרף ללחימה בדאע"ש?

המערב מחכה להצבעה שצפויה להיערך היום בפרלמנט באנקרה, בנוגע לשאלת הצטרפותה של טורקיה למאבק בדאע"ש. בינתיים הנשיא ארדואן יוצא נגד מדיניות המערב ואומר כי "הפלת פצצות כבדות רק דוחה באופן זמני את האיום, וכי טורקיה לא תרשה שישתמשו בה מבלי לפתור את שורש הבעיה"

אנקרה תצטרף למאבק? כוחות דאע"ש (רויטרס)

חברי הפרלמנט בטורקיה צפויים להצביע היום (חמישי) על ההצעה להצטרף למאבק העולמי בארגון דאע"ש, ולשלוח כוחות צבא לעירק ולסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצעה בנושא, שהוגשה ביום שלישי על ידי ראש הממשלה אחמט דאבוטולו, מאשרת הוצאת כוחות רגליים ללחימה מעבר לגבול במקרה של "איום על הביטחון הלאומי של טורקיה".

על פי ההצעה, הכוחות הטורקיים ייצרו לאורך הגבול עם סוריה אזור חיץ של כ-32 קילומטרים, ויכלול סגירה של המרחב האווירי באזור. עוד הציע ראש ממשלת טורקיה, כי כוחות זרים יוכלו להשתמש בארצו כמדינת מעבר, בדרכם ללחימה בכוחות דאע"ש.

נשיא טורקיה, ארדואן (AP)

ארדואן: "לא ישתמשו בטורקיה כפתרון זמני"

איש לא יודע מה תהיה החלטת הפרלמנט הטורקי, אך רבים חוששים כי היא תהווה חותמת גומי להחלטות שקיבל בעצמו הנשיא, רג'פ טאיפ ארדואן. אמש (רביעי) דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי נשיא טורקיה, לוחץ על המערב למצוא פתרון ארוך טווח למשבר בסוריה ובעירק - דבר שיכול להעיד על דעתו בנושא.

"הטלת פצצות כבדות מהאוויר היא פתרון זמני בלבד שרק דוחה מעט את הסכנה והאיום", אמר ארדואן בפני חברי הפרלמנט באנקרה. "העולם צריך לדעת כי טורקיה לא תרשה שישתמשו בה כטיפול זמני, מבלי לפתור את שורש הבעיה".

למרות הצהרת הכוונות, שייתכן והופנתה בעיקר כלפי חוץ, הדגיש ארדואן בפני חברי הפרלמנט כי "יציבות ושלום באזור משמעה יציבות ושלום בטורקיה. אם נישאר בשקט נבגוד בהיסטוריה שלנו".